Aktualitet

Taksisti mbante pa e ditur valixhen me trupin e 12-vjeçares, rrëfen bisedën me vrasësen e të miturës

Shkruar nga Liberale
Taksisti mbante pa e ditur valixhen me trupin e 12-vjeçares, rrëfen

Gruaja e akuzuar për përdhunimin, torturimin dhe vrasjen e vogëlushes Lola Davier po shëtiste nëpër Paris me trupin e vajzës në një valixhe plastike dhe një taksisti pati fatin e keq ta fuste në automjetin e tij, duke mos pasur asnjë ide për përmbajtjen e tmerrshme.

Sipas aktakuzës, 24-vjeçarja Dhabia B., një grua algjeriane e cila jeton ilegalisht në kryeqytetin francez gjatë viteve të fundit dhe thuhet se po përballet me “probleme ekstreme psikologjike”, vrau vajzën e vogël në banesën e motrës së saj - e cila jeton në të njëjtën ndërtesë me prindërit e Lolës - dhe më pas e futi trupin e tij në një bagazh të zi dhe e mori me vete.

Ajo u mor në makinë nga një mik i saj 43-vjeçar, i cili e çoi me bagazhet makabre dhe dy valixhe të tjera në banesën e tij. Pasi kaluan disa orë, ai thirri një taksi të QAP-së për të renë algjeriane që të kthehej në banesën e motrës së saj, ndoshta për t'u përpjekur të fshihte ose asgjësonte trupin.

Shoferi që mbërriti në shtëpinë e të dashurit të Dambia B. për ta marrë atë foli me Le Parisien në kushte anonimiteti, duke përshkruar përvojën e tij të çuditshme me gruan që i fliste atij... sikur asgjë nuk po ndodhte, ndërsa ishte ulur vetëm disa centimetra larg trupit të 12-vjeçares Lola Davie.

Me të mbërritur në banesën e "mikut" të algjerianes (i cili gjithashtu është arrestuar), shoferi "Abdel" (jo emri i tij i vërtetë) u ofrua të ndihmonte klientët e tij të ngarkonin bagazhin në bagazh, por u udhëzua "të mos prekte bagazhin. ."

Shoferi ka përshkruar për gazetën franceze bisedën e “relaksuar” që ka bërë me 24-vjeçaren në makinë. Gruaja e cila pak kohë më parë – sipas aktakuzës – kishte torturuar dhe vrarë një fëmijë rastësisht e pyeti se si po i shkonte puna, nëse kishte klientë, nëse gjithçka po shkonte mirë. “I thashë se jam mirë dhe e pyeta se çfarë pune bën”, vazhdon taksisti, me gruan që përgjigjet se punon për shërbimin e shpërndarjes së ushqimit Uber Eats.

Duke vazhduar bisedën për mirësjellje, shoferi e pyeti 24-vjeçaren nëse puna e saj ishte e lodhshme, duke ndryshuar tonin dhe duke u përgjigjur prerë se do "do të donte ta mbante atë detaj për vete".

Pas gjysmë ore udhëtim me makinë, "Abdel" mbërriti me Dambia jashtë kompleksit të ndërtesave ku jeton motra e Algerinit dhe familja e 12-vjeçares Lola. Më pas 24-vjeçarja thirri motrën e saj që të zbriste për ta ndihmuar me bagazhin, gjë që ajo nuk pranoi ta bënte. Rezultati ishte se Dambia la bagazhin dhe dy valixhet në oborrin e ndërtesës, ku u zbuluan nga një i pastrehë pak kohë më vonë.

Gazetari i Parisien, i cili foli me shoferin, u shfaq më vonë në rrjetin BFMTV dhe shpjegoi se "Abdel", duke e ditur tani se çfarë ka ndodhur, ndihet "i plagosur mendërisht". Në fakt, ajo që i shkakton tmerrin më të madh është kujtimi i sjelljes fëminore dhe të shkujdesur të klientes së tij 24-vjeçare - e cila këmbënguli që të ndalonin për të blerë ëmbëlsira - e kombinuar gjithmonë me veprat e saj të neveritshme dhe kufomën që mbante me vete./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH