Globi

Takimi Greqi-Turqi caktohet më 25 janar, por jo në Tiranë

Shkruar nga Liberale
Takimi Greqi-Turqi caktohet më 25 janar, por jo në Tiranë

Greqia dhe Turqia do të takohen në Stamboll më 25 janar. Lajmin e ka dhënë Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë, e cila deklaron se raundi i parë i kontakteve eksploruese të 61-ta me Turqinë do të zhvillohet në Stamboll më 25 janar 2021.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu ka ftuar Greqinë për bisedime eksploruese me takimin e parë të planifikuar këtë muaj, në vërejtjet e bëra të hënën në një konferencë shtypi në Ankara, ku deklaroi se kryeministri Edi Rama i ka ftuar që takimi të bëhet në Tiranë.

Raundi i 60-të, i fundit nga bisedimet eksploruese të nisura midis dy vendeve në 2002, u mbajt në Athinë në 1 Mars 2016. Pas kësaj date, negociatat dypalëshe vazhduan në formën e konsultimeve politike por nuk u kthyen në një kornizë eksploruese.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH