Globi

Sulmi i Iranit në bazat ushatarke, Berlini nis tërheqjen

Shkruar nga Liberale
Sulmi i Iranit në bazat ushatarke, Berlini nis tërheqjen

Dhjetra raketa balistike nga Irani goditën bazat e Ayn Al-Asad dhe Erbil në Irak ku ndodhen 1.500 trupa amerikane dhe ato të koalicionit ndërkombëtar anti-ISIS.

Përveç amerikanëve që janë shumicë në bazat ushtarake, ka edhe forca italiane, franceze dhe gjermane.

Pas sulmit reagoi edhe një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Gjermanisë, i cili tha se rreth 30 ushtarë gjermanë të vendosur në Bagdad dhe Taji do të zhvendosen në Jordani dhe Kuvajt. Ai shtoi se tërheqja "do të fillojë së shpejti"./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH