Globi

Suedia i mohoi nënshtetësinë, Franca azilin/ Faktorët që 'çmendën' 31-vjeçarin i cili sulmoi me thikë 4 fëmijë të mitur

Shkruar nga Liberale
Suedia i mohoi nënshtetësinë, Franca azilin/ Faktorët
Dy nga katër fëmijët e plagosur në sulmin e djeshëm me thikë në Annecy, Franca lindore, janë ende në gjendje kritike, tha sot zëdhënësi i qeverisë franceze Olivier Veran, pak para një vizite të planifikuar nga presidenti Emmanuel Macron sot. “Me sa di unë, dy fëmijë ende konsiderohen të jenë në gjendje absolutisht kritike”, tha Veran për radion publike franceze "franceinfo". Prokuroria kishte njoftuar pasditen e djeshme se gjendja shëndetësore e katër fëmijëve cilësohej si tepër e ndjeshme, duke shtuar se ata janë ende në gjendje absolutisht kritike. Sulmi plagosi katër fëmijë shumë të vegjël, të moshës nga 22 deri në 36 muaj, duke përfshirë një nga Britania dhe një nga Holanda. Këta u transportuan në spitalet në Gjenevë dhe Grenoble pasi morën ndihmën e parë në vend. Një i rritur gjithashtu u dërgua në spital pasi u plagos nga sulmuesi dhe më pas nga zjarri i policisë gjatë arrestimit të të dyshuarit, dhe një tjetër i rritur pësoi lëndime të lehta. Presidenti francez shkon në Annecy Presidenti francez do të udhëtojë sot me gruan e tij në Annecy për të qenë në krah të viktimave të sulmit të djeshëm me thikë, njoftoi Pallati Elysee. “Pas sulmit të djeshëm, Presidenti i Republikës dhe bashkëshortja e tij do të jenë sot në krah të viktimave dhe familjeve të tyre si dhe të gjithë njerëzve në Annecy që ndihmuan për të dhënë ndihmë dhe mbështetje”, thuhet në deklaratën e presidencës franceze. Kryeministrja Elizabeth Bourne dhe ministri i Brendshëm Gerald Darmanen kanë udhëtuar të enjten në Annecy, ndërsa i gjithë vendi është në tronditje pas sulmit me thikë në një kënd lojërash për fëmijë që ndodhet në një park të frekuentuar në brigjet e liqenit të qytetit. Motivet e sulmit Motivi i sulmuesit, i cili ka kaluar natën në paraburgim policor dhe mund të qëndrojë në paraburgim deri në 48 orë, mbetet i paqartë deri më tani, ndërsa nuk ka asnjë motiv të dukshëm terrorist, sipas prokurorisë. 31-vjeçari i arrestuar, një refugjat sirian, nuk ishte nën ndikimin e drogës apo alkoolit, nuk kishte vendbanim të përhershëm dhe kishte qenë në Annecy që nga vjeshta e vitit 2022. Sot ai do t'i nënshtrohet një ekzaminimi psikiatrik në përpjekje për të zbardhur motivet e sulmit të tij, shpjegoi ministri i Brendshëm Darmanen në një deklaratë që bëri për TF1 mbrëmë. "Hetimi në vazhdim do të bëjë të mundur sqarimin e motiveve të tij," tha prokurorja e Annecy, Lynn Bonet-Matis, në një konferencë shtypi dje, duke shtuar se "një akt i marrëzisë nuk mund të përjashtohet në këtë fazë". Abdelmasih X., shtetas sirian, mori azil në Suedi në vitin 2013, ku jetoi për 10 vjet. “Ai nuk arriti të merrte nënshtetësinë suedeze dhe për këtë arsye vendosi të largohej nga vendi. Ne u divorcuam sepse nuk doja të largohesha nga Suedia”, tha ish-gruaja e tij për AFP dje. I dyshuari, i cili është baba i një fëmije 3-vjeçar, kishte dokumente ligjore kur mbërriti në Francë pak muaj më parë. Në një kërkesë të re për azil që ai ka paraqitur në Francë në nëntor 2022, ai e deklaroi veten i krishterë sirian, sipas një burimi policor. Ai mbante një kryq kur u arrestua. Sipas Darmanen, autoritetet franceze e kanë informuar të dielën e kaluar, më 4 qershor, se nuk mund t'i jepet azil në Francë, sepse tashmë kishte marrë azil në Suedi. I pyetur nëse kishte një lidhje të mundshme midis këtij mohimi dhe aktit të të dyshuarit, Darmanen tha se ishte një "rastësi shqetësuese". I dyshuari vuante nga "depresioni i rëndë", tha për AFP nëna e tij, e cila jeton prej 10 vitesh në SHBA. Sipas saj, refuzimi i autoriteteve suedeze për t'i dhënë atij shtetësinë e bëri atë mjaft të çmendur. Ky sulm shkaktoi një stuhi reagimesh nga bota politike franceze, me deputetë të krahut të djathtë dhe të ekstremit të djathtë që theksuan origjinën dhe statusin e sulmuesit. Presidenti Macron, nga ana e tij, e cilësoi një sulm frikacake absolute dhe vuri në dukje se kombi është në një gjendje shoku./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH