Globi

Studimi: Pa vaksina ose ilaçe, karantina do vijojë deri në vitin 2022

Shkruar nga Liberale
Studimi: Pa vaksina ose ilaçe, karantina do vijojë deri në

SHBA mund të duhet t'i mbajë masat distancuese sociale, siç janë urdhrat për të qëndruar në shtëpi dhe mbyllja e shkollës, në fuqi deri në vitin 2022, përveç nëse një vaksinë bëhet e disponueshme shpejt, parashikuan studiuesit.

Gjetjet e tyre, të botuara në revistën 'Science', kundërshtojnë drejtpërdrejt kërkimin e ndjekur nga Shtëpia e Bardhë që sugjeron se pandemia mund të ndalet këtë verë.

Në vend të kësaj, ekipi në Shkollën e Shëndetit Publik në Harvard, përdori atë që dihet rreth Covid-19 dhe koronavirusëve të tjerë për të krijuar skenarë të mundshëm të pandemisë aktuale.

"Distanca sociale mund të kërkohet deri në vitin 2022, nëse kapaciteti i kujdesit kritik është rritur në mënyrë të konsiderueshme ose një trajtim ose vaksinë nuk bëhet e mundur," shkruajtën ata në raportin e tyre.

Një faktor i rëndësishëm është nëse njerëzit bëhen imun ndaj koronavirusit të ri pasi të jenë infektuar. Kjo nuk dihet akoma./CNN- Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH