Showbiz

Studimi: Nivelet e larta të argjendit në veshjet e brendshme paraqesin rrezik për shëndetin e grave

Shkruar nga Liberale
Studimi: Nivelet e larta të argjendit në veshjet e brendshme paraqesin

Disa veshje intime të shitura me pakicë në rrugë përmbajnë nivele të larta argjendi dhe mund të kenë implikime shëndetësore dhe mjedisore për konsumatorët, ka gjetur një studim. Argjendi përdoret si një agjent antimikrobik dhe zakonisht shtohet në të brendshmet, e përdorura nga gratë gjatë periodave, për të luftuar shqetësimet e përdoruesve për erën dhe higjienën.

Megjithatë, shkencëtarët kanë paralajmëruar gjithnjë e më shumë për efektet e mundshme shëndetësore. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave zbuloi se nanoargjendi mund të vrasë lactobacillus, bakteret e shëndetshme në vaginë që ndihmojnë në luftimin e infeksionit. Kjo mund t'i bëjë gratë më të rrezikuara nga bakteret e dëmshme, duke çuar potencialisht në një rrezik të shtuar të infeksioneve bakteriale dhe komplikimeve gjatë shtatzënisë.

Natalie Hitchins, shefja e produkteve dhe shërbimeve shtëpiake në "Wich?" tha: “Konsumatorët duhet të jenë të kujdesshëm kur blejnë këto produkte, që përmbajnë argjend, pasi ekspertët kanë shqetësime në lidhje me pasojat shëndetësore".

Ajo beson se markat duhet gjithashtu të deklarojnë qartë se cilat produkte përmbajnë argjend, në mënyrë që blerësit të mund të marrin vendime të informuara për atë që po blejnë dhe rreziqet e mundshme, shkruan "The Guardian".

Grupi i të drejtave të konsumatorit punoi me një organizatë italiane të konsumatorëve, Altroconsumo, për të testuar në mënyrë të pavarur markat e njohura dhe për të kontrolluar nëse ato përmbajnë ndonjë kimikat shqetësues. Ata u shqetësuan kur zbuluan se disa produkte përmbanin nivele të konsiderueshme argjendi dhe kjo nuk ishte gjithmonë e qartë në paketim.

Intima nga Bodyform dhe të brendshmet nga Marks & Spencer në veçanti përmbanin dukshëm më shumë argjend se markat e tjera, përkatësisht 126.7 mg/kg dhe 57.8 mg/kg. Markat e tjera përmbanin 8.3mg/kg, 7.4mg/kg dhe 0.9mg/kg.

Essity, pronari i Bodyform dhe Modibodi, tha se zeoliti i argjendtë i bakrit ishte përdorur për të "parandaluar erën kur vishni të brendshmet deri në 12 orë". Ai shtoi se të gjitha "të brendshmet e saj janë të çertifikuara sipas Oeko-Tex Standard 100, që do të thotë se çdo komponent i vetëm është testuar dhe janë përcaktuar si të padëmshme për shëndetin e njeriut".

Një zëdhënës i M&S tha: “Ne nuk përdorim as nano-argjend ose zeolit ​​argjendi dhe, si shumë marka, përdorim një sasi të vogël të klorurit të argjendit në pjesën e mesme  – larg nga lëkura – e cila është krejtësisht e sigurt, e miratuar nga Mbretëria e Bashkuar dhe BE, dhe të dizajnuara për të luftuar erën e keqe.”

Agjencia Evropiane e Kimikateve thotë se trajtimet e argjendit, të tilla si nanoargjendi dhe zeoliti i argjendit, janë toksike për jetën ujore me efekte afatgjata.

Nuk ka kufizime ligjore në Mbretërinë e Bashkuar, se sa argjend mund t'iu shtohet këtyre veshjeve. Po ashtu nuk vendosen detyrime për prodhuesit, për të deklaruar praninë e argjendit në paketimin ose faqen e tyre të internetit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH