Showbiz

Studimi: Ekstraktet e dy bimëve që pengojnë koronavirusin, u përdorën nga amerikanët vendas

Shkruar nga Liberale

Ekstraktet e dy bimëve të egra janë efektive kundër koronavirusit SARS-CoV-2. Konkretisht, këto janë shkopi i gjatë i artë (Solidago altissima) dhe fieri (Pteridium aquilinum), të dyja vendase në Amerikën e Veriut dhe të përdorura si bimë mjekësore. Zbulimi mund të çojë në zhvillimin e ilaçeve inovative kundër patogjenit të frymëmarrjes, i cili që nga fillimi i pandemisë, tani 3 vjet më parë, ka shkaktuar vdekjen e pothuajse 7 milionë njerëzve dhe ka infektuar më shumë se 670 milionë, sipas të dhënave zyrtare.

Efektiviteti i ekstrakteve të shufrave të gjata të arit dhe fierit kundër virusit që shkakton Covid u përcaktua nga një ekip kërkimor amerikan i udhëhequr nga shkencëtarët nga Universiteti Emory në Atlanta, të cilët bashkëpunuan ngushtë me kolegët nga Kopshti Botanik i Misurit dhe Qendra Jones në Ichauway. Studiuesit, të koordinuar nga Profesor Cassandra L. Quave, profesore në Departamentin e Dermatologjisë dhe Qendrës për Studimin e Shëndetit të Njeriut të universitetit amerikan, arritën në përfundimet e tyre pas testimit të përbërësve të shumtë dhe ekstrakteve botanike të vendosura në "Bibliotekën e Produkteve Natyrore Quave", një bibliotekë me mijëra derivate të bimëve dhe kërpudhave nga e gjithë bota.

Për studimin kundër koronavirusit SARS-CoV-2, ata vlerësuan aftësinë e 1867 ekstrakteve dhe 18 komponimeve për të bllokuar lidhjen midis proteinës Spike ose S të patogjenit dhe receptorit ACE-2 në qelizat njerëzore. E para është "blloku biologjik" që lejon koronavirusin të lidhet me qelizat dhe t'i pushtojë ato, e dyta është pika e sulmit. E thënë thjesht, ato janë si një çelës dhe bllokimi i tij. Nëse arrini ta parandaloni këtë lidhje, shmangni infeksionin dhe të gjitha pasojat potencialisht fatale të COVID-19. Profesor Quave dhe kolegët identifikuan më shumë se 300 ekstrakte që rrjedhin nga 188 lloje kërpudhash dhe bimësh me një aftësi më të madhe ose të barabartë me 50 për qind për të penguar aksesin në qelizat e proteinës Spike. Pasi hoqën ato që njihen si toksike për gjitarët dhe ato që njihen si kardiotoksike, studiuesit përcaktuan se dy bimët më efektive në luftën kundër SARS-CoV-2 ishin shkopi i gjatë dhe fieri. Autorët e studimit nënvizojnë se ekstraktet efektive gjenden vetëm në përqendrime shumë të vogla në të dy bimët (për shembull në rizomat e fierit), prandaj ato absolutisht nuk duhet të përdoren si "kura që bëhen vetë"./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH