Aktualitet

Studentja e Dhjetorit, Arta Sakja: Të mos lejojmë që asnjë lloj dhune të na ndajë

Shkruar nga Liberale
Studentja e Dhjetorit, Arta Sakja: Të mos lejojmë që asnjë

Në Kuvendin Kombëtar të PD-së ka ardhur zëri edhe ish-studentëve të dhjetorit. Arta Sakja, një prej tyre tha se brenda PD-së nuk ka pse të ketë betejë, por reflektim. Ajo theksoi se qëllimi është që të mos lejohet copëtimi i PD-së dhe as përçarja.

“Jam në PD nga dhjetori i 1990 sikundër pjesa më e madhe e bashkëmoshatarëve të mi, studentë që u ngritën kundër diktaturës. Që nga ai moment e deri sot jam rreshtua me PD sikurse shumë prej jush në ditë të mira e të vështira. Studentët e dhjetorit i kanë dhënë dhe vazhdojnë t’i japin me idealizëm të pastër që edhe pse u përdor dhe keqpërdor nga të tjerë nuk u zbeh kurrë.

Djem e vajza studentë të dhjetorit të shpërndarë në gjithë botën mirëpritën në PD burra e gra të tjerë. Ne besojmë tek rinia, tek ndryshimi dhe fryma e re që rinia sjell gjithmonë. I pranuam sepse ne menduam gjithmonë veten si misionarë të përcjelljes së stafetës për më shumë liri, më shumë demokraci.

Europa për ne ishte thirrje për të përqafuar të renë, për të përqafuar të ndryshmen, thirrje për të shkulur mendësinë komuniste. Ne, ADN-ja e PD nuk i ikëm asaj as kur na nominuan, as kur na spostuan. Demokratë që para 11 dhjetorit, të tillë do të mbetemi dhe pas tij. Në dhjetorin e vitit 1990 studentët ishin 20-vjeçarë, kurajozë, optimistë e ëndërrimtar. Në këtë dhjetor mbajmë mbi supe gjysmë shekulli”, deklaroi Sakja.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH