Kryesore

Stop cigaret elektronike dëmtojnë shendetin tuaj

               Publikuar në : 14:23 - 11/09/19 V Liberale

Sipas shumë  studimeve  të fundit, cigaret elektronike (e-cigarettes) mund të vrasin më shumë se duhani.

Shkaktojnë më shumë kancer se një duhan normal, cigaret elektronike duke u përdorur në temperatura të larta lëshojnë më shumë formaldehidë, një lloj substance e cila shkakton kancer. Testimet janë kryer në disa lloje cigaresh elektronike dhe rezultatet kanë qenë të ngjashme. Sasia e formaldehidës që lëshojnë ato është më e madhe se gjithë cigaret normale. Ka pasur  3 raste që cigaret elektronike kanë shkaktuar dhe tumorin në tru .

Një studim nga Universiteti i Athinës ka treguar se mes 32 subjekteve duhanpirëse dhe joduhanpirëse, përdorimi për 10 minuta i një cigareje elektronike shkakton bronkospazmën me një rritje të rezistencës në rrugët e frymëmarrjes deri në 206% te joduhanpirësit dhe në 220% te duhanpirësit.

Thirja ështe që duhani dëmton rëndë shëndetin elektonik ose jo elektronik./Gazeta Liberale

 

(Visited 29 times, 1 visits today)

Etiketa: ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *