Kryesore

Spanja tejkalon Kinën, e dyta nga numri i të vdekurve

               Publikuar në : 21:59 - 25/03/20 liberale

Kriza globale e krijuar nga epidemia e koronavirusit vazhdon të thellohet në botë. Spanja ia kaloi Kinës dhe renditet tani pas Italisë me 3434 të vdekur, pasi sot u regjistruan 738 viktima të reja nga COVID-19.

Ministria spanjolle e shëndetësisë tha se mbi 5000 vetë janë shëruar nga COVID-19.

Epidemia ka vënë nën presion të rëndë infrastrukturën shëndetësore të Spanjës, sidomos në zonën e kryeqytetit, Madrid ku janë regjistruar gjysma e të vdekurve dhe një e treta e të infektuarve.

Italia, e dyta në botë për nga numri i të infektuarve, por e para për totalin e vdekjeve nga COVID-19, po i forcon edhe më shumë masat e rrepta, në përpjekje për ta vënë situatën nën kontroll. Kryeministri Giuseppe Conte njoftoi rritjen e gjobave nga 220 në 3000 euro për ata që dalin nga shtëpia pa arsye të lejueshme.

Por në Kinë, ku u shfaq fillimisht epidemia e koronavirusit autoritetet kanë hequr ndalim-qarkullimin në provincën Hubei, epiqendra fillestare e infeksionit.

Kina po përjeton përmirësime të mëdha në numrin e rasteve totale, pas një periudhe masash të forta për të penguar kontaktet fizike mes popullatës në mënyrë që të mos lejohej përhapje e virusit. Zyrtarët kinezë të shëndetësisë njoftuan sot 47 raste të reja, të gjithë persona të ardhur nga vende të tjera.

Zëdhënësja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë Margaret Harris tha dje se me shtimin e ritmeve të diagnostikimit po shtohen edhe rastet e konfirmuara. Zonja Harris tha se dje 85 për qind e rasteve të reja u identifikuan në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Organizata Botërore të Shëndetësisë paralajmëron se Shtetet e Bashkuara mund të shndërrohen në epiqendrën e ardhshme të epidemisë.

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back