Aktualitet

Spahia-Manastirliut: Të këputet zinxhiri i infeksionit COVID nga QSUT

Shkruar nga Liberale
Spahia-Manastirliut: Të këputet zinxhiri i infeksionit COVID nga QSUT

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook, shprehet se duhen marrë masa që të ndalet përhapja e koronavirusit në QSUT.

Ai thotë se edhe mjekëve dhe personelit shëndetësor atje i bëhet tamponi si qokë.

Duke iu drejtuar Manastirliut për mos marrjen e masave të duhura, Spahiu thotë: “Reagoni zonja ministre, merrni masat që të këpusni zinxhirin e infeksionit në QSUT, sepse është i pafalshëm infektimi i personelit mjekësor, por edhe i pacientëve në një strukturë shëndetësore publike”.

Postimi i Spahisë:

DUHET KEPUTUR ZINXHIRI I INFEKSIONIT COVID NE QSUT!

I uroj shërim të shpejtë kolegut hematolog që po lufton me Covid-19 në spitalin infektiv. U shpreh solidaritetin të gjithë anëtarëve të personelit shëndetësor, që punon në kushte pasigurie nga infektimi me virusin Korona. Nëse kolegët duhet të rrisin vëmendjen në të përditshmen e tyre, ministrja e shëndetësisë duhet t’u përgjigjet kërkesave të tyre për testime, sepse ka shumë denoncime nga kolegë si në strukturat publike, edhe ato private që nuk u vihet veshi. Bërja e tamponëve si qokë është skandaloze dhe kriminale, sepse injorimi i personave të infektuar, ndihmon në përhapjen e virusit. Nuk mund të kursehen tamponët për ata që kanë nevojë!!! Është kriminale se si akoma sot, 4 muaj mbas fillimit te emergjences është zero investimi për rritjen e kapaciteteve testuese, asnjë investim për një laborator të ri, asnjë investim për sigurimin e numrit të mjaftueshëm të testeve, asnjë investim për garantimin e mjeteve mbrojtëse për mjekët apo sigurimin e maskave të mjaftueshme për qytetarët shqiptarë.

Me 7 shërbime të infektuara, QSUT është kthyer në një vatër të nxehtë përhapje të virusit dhe përgjegjës nuk janë qytetarët, por vetë ministria e shëndetësisë që po menaxhon këtë situatë! Reagoni zonja ministre, merrni masat që të këpusni zinxhirin e infeksionit në QSUT, sepse është i pafalshëm infektimi i personelit mjekësor, por edhe i pacientëve në një strukturë shëndetësore publike!!!

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH