Showbiz

Sot mund të shihet eklipsi i fundit diellor i vitit

Shkruar nga Liberale
Sot mund të shihet eklipsi i fundit diellor i vitit

Hëna kalon midis Diellit dhe Tokës për herë të dytë këtë vit dhe do të bllokojë pjesën më të madhe të dritës nga dielli. Ky eklips diellor do të ndodhë këtë të martë dhe do të jetë i dukshëm në pjesë të Grenlandës, Islandës, pjesën më të madhe të Evropës, Afrikës verilindore dhe Azisë perëndimore dhe qendrore. Ai do të zgjasë për gati katër orë duke filluar nga ora 5 e mëngjesit ET, (11 e paradites me orën tonë).

Meqenëse Dielli, Hëna dhe Toka nuk do të jenë të rreshtuara në mënyrë të përsosur, do të jetë një eklips i pjesshëm - prandaj do të formohet gjysmëhëna e dritës së diellit.

Ata që mund ta shohin eklipsin afër maksimumit do të jenë në gjendje të shohin një Diell në formë gjysmëhëne të drejtuar lart, pothuajse sikur të kishte marrë një pickim prej tij, sipas Michael Kirk, hetuesi kryesor i Ekipit të Aktivizimit të Edukimit të Heliofizikës të NASA-s.

“Kur dilni jashtë dhe shihni një eklips diellor, nëse është një eklips i pjesshëm ose nëse është një eklips total, të cilat janë vërtet të veçanta, përfundoni duke u ndjerë sikur jeni pjesë e gjithë këtij vallëzimi qiellor midis Tokës dhe Diellit dhe Hënës”, tha Kirk. "Dhe kjo ju jep një ndjenjë të vendit ... këtu jeni në sistemin diellor, i cili është kaq i gjerë."

Nuk është e sigurt të shikosh rrezet e diellit pa syze mbrojtëse, edhe kur dielli mbulohet kryesisht nga hëna. Sipas Shoqatës Amerikane Astronomike, është e rëndësishme të mbani mbrojtje për sytë që plotësojnë standardet ndërkombëtare, të konsideruara si "syze eklipsi".

Gjithashtu nuk është e këshillueshme që të shikoni diellin përmes një kamere të pafiltruar, teleskopi, dylbi ose pajisje tjetër optike, edhe kur përdorni syze të duhura.

Një eklips diellor ndodh gjithmonë rreth dy javë para ose pas një eklipsi hënor, kur Hëna e plotë do të hyjë në hijen e Tokës, duke i dhënë hënës një nuancë të kuqërremtë. Kjo është për shkak të vendosjes së Diellit, Hënës dhe Tokës, të cilat janë pothuajse në një plan të sheshtë, por kanë një lëkundje në orbitën e tyre.

Ky eklips i pjesshëm diellor i ardhshëm do të pasohet nga një eklips total hënor i hënës së plotë saktësisht dy javë më vonë, më 8 nëntor, sipas Almanak-ut të The Old Farmer. Ndryshe nga një eklips diellor, i cili është i dukshëm vetëm në një zonë relativisht të vogël të botës, një eklips hënor mund të shihet nga kudo në anën e natës të Tokës.

Gjithashtu ndryshe nga një eklips diellor, shikimi i një eklipsi hënor nuk kërkon ndonjë pajisje sigurie.

Mundësia tjetër për të parë një eklips diellor nuk do të jetë deri më 20 prill 2023, kur do të ketë një eklips diellor unazor të dukshëm në Australi, Antarktidë dhe Azinë Juglindore, sipas NASA-s, dhe do të shkaktojë një unazë të plotë zjarri që rrethon hënën./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH