Aktualitet

Soreca takon kreun e ri të KQZ: Diskutuam për sfidat para zgjedhjeve

Shkruar nga Liberale
Soreca takon kreun e ri të KQZ: Diskutuam për sfidat para zgjedhjeve

Ambasadori i BE, Luigi Soreca ka takuar kreun e KQZ, Ilirjan Celibashin teksa kanë diskutuar për sfidat e që e presin institucionin përgjegjës për zgjedhjet tashmë të riformatuar.

Soreca zbulon se është diskutuar për zbatimin sa më shpejt të marrëveshjes së 5 qershorit dhe pikave të saj dhe se si BE mund të sigurojë asistencë teknike para zgjedhjeve të 25 prillit.

Ish-ministri i PS, Celibashi u zgjodh në krye të KQZ me 12 anëtarë dhe 3 nivele që do të jetë përgjegjëse për zgjedhjet e 25 prillit të 2021.

STATUSI NGA SORECA

Urova sot Ilirjan Celibashin për emërimin e tij si Komisioner Shtetëror i Zgjedhjeve. Ne diskutuam sfidat e rëndësishme me të cilat përballet KQZ për të zbatuar me shpejtësi Reformën zgjedhore të 5 qershorit, si dhe mënyrën se si BE mund të sigurojë asistencë teknike përpara zgjedhjeve të prillit të ardhshëm.

https://twitter.com/LSorecaEU/status/1317080120109207554?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1317080120109207554%7Ctwgr%5Eshare_3%2Ccontainerclick_1&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb.com%2Fmarreveshja-e-5-qershorit-dhe-asistenca-e-be-soreca-takon-kreun-e-ri-te-kqz-diskutuam-per-sfidat-para-zgjedhjeve-te-25-prillit%2F

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH