Aktualitet

Skema e zhdoganimit, çohen në gjyq 20 doganierë e zyrtarë të Rrugores

               Publikuar në : 18:52 - 19/09/20 liberale

Prokuroria e Durrësit ka çuar në gjykatë dosjen me 20 të pandehur, të cilët janë doganierë, punonjës të Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Rrugor Tiranë, por edhe sekserë. Prokurori Afrim Shehu pas dy viteve hetim dokumentoi se grupi i akuzuar kishte krijuar një skemë për zhdoganimin makinave  me një praktikë të falsifikuar, me qëllim uljen e taksës së zhdoganimit. Organi i akuzës  thekson se grupi realizonte në mënyrë fiktive dokumentacionin në formë zinxhiri, duke ulur vlerën e blerjes dhe pakësuar fuqinë motorike të automjeteve, me qëllim pakësimin dhe shmangien nga detyrimet doganore duke shkaktuar një dëm ndaj shtetit në një vlerë të përgjithshme rreth 10 000 000 lekë. Po sipas prokurorisë, kjo veprimtari është zhvilluar në formë zinxhiri për shmangien e detyrimeve doganore.

Të akuzuarit që janë dërguar në gjykatë
Qani Kacmoli
Erdi Çena
Xhuljano Sorra
Glodian Sulaj
Xhevdet Mali
Keni Braçe
Xhani Rama
Edmond Jupe
Altin Maleqka
Indrit Tafalla
Elison Shehaj
Agjencia Doganore “Laura One”
Neritan Bablusha
Endrit Pllumbi
Andi Lara
Ilirjan Çelçima
Arben Qëndro
Sokol Mehmeti
Merita Zonja
Mereme Dervishi

Tags: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back