Showbiz

Skemë e njëjtë mashtrimi/ Kujdes kur hidhni videot tuaja në internet! AI klonon zërin dhe zhvat të afërmit tuaj

Shkruar nga Liberale
Skemë e njëjtë mashtrimi/ Kujdes kur hidhni videot tuaja në

Mënyra e mashtrimit është gjithmonë e njëjtë. Bie zilja e telefonit dhe nga ana tjetër vjen një kërkesë për ndihmë nga një i dashur që ka nevojë për para për të dalë nga një situatë emergjente. Problemi është se tani ekziston inteligjenca artificiale e aftë të klonojë në pak, sipas zërit të kujtdo.

"Është e tmerrshme," tha për Washington Post në mars Hany Farid, një profesor i mjekësisë ligjore dixhitale në Universitetin e Kalifornisë në Berkeley. "Është një lloj stuhie e përsosur me të gjithë përbërësit e nevojshëm për të krijuar kaos." Inteligjenca artificiale mund të rikrijojë timbrin, tonin, zërin dhe kadencën. “Dy vjet më parë, madje edhe një vit më parë, ju nevojiteshin shumë audio për të klonuar zërin e një personi,” tha Farid. "Tani nëse keni regjistruar një TikTok dhe zëri juaj është atje për 30 sekonda, njerëzit mund të klonojnë zërin tuaj". Kjo është arsyeja pse ndoshta ka ardhur koha për të zgjedhur një fjalë të sigurt për të mbrojtur veten nga mashtruesit që përdorin inteligjencën artificiale.

Mund të jetë një fjali, një pyetje, një fjalë. Dan Woods, një ish-oficer i zbatimit të ligjit dhe inteligjencës, i tha Postit se do të ishte më mirë të zgjidhni një detaj ose kujtim personal. Për shembull, kur ai ishte pesë vjeç, vajza e tij pretendonte se përdorte një shkop magjik për ta kthyer atë në një qenush, kështu që pyetja sekrete e zgjedhur në familje ishte: "Çfarë bëre me shkopin?".

Mashtruesit fantazmë

Për momentin është e vështirë të gjurmohen thirrjet dhe llogaritë e mashtruesve, ka pak precedentë në gjykatë, ndaj nuk është as e qartë nëse përgjegjësia bie edhe mbi kompanitë që vënë në dispozicion mjete të caktuara. Will Maxson, ndihmës drejtor në Divizionin e Praktikave të Marketingut të Komisionit Federal të Tregtisë (FTC), shpjegoi se gjurmimi i mashtruesve të zërit mund të jetë "veçanërisht i vështirë" sepse ata mund të përdorin një telefon me bazë kudo në botë, duke e bërë gati të pamundur edhe identifikimin se cilat agjencia kanë juridiksion mbi një çështje të caktuar. Pra, pasi t'i keni dërguar paratë mashtruesve, është veçanërisht e vështirë t'i rikuperoni ato, fjalëkalimi mund të jetë një burim i çmuar për të shmangur rënien në grackat e kriminelëve. Rregullatorët federalë, forcat e rendit dhe gjykatat nuk janë të pajisura për të frenuar këto lloj mashtrimesh.

Si të mbroheni nga telefonatat e rreme

Organizata jofitimprurëse "Identity Theft Resource Center" shpjegoi se të qenit skeptik ndaj mashtrimeve në internet është strategjia më e mirë për të mbrojtur veten. Kriminelët shpesh shfrytëzojnë emocionet e viktimave për t'i bërë ata të veprojnë në situata emergjente, me nxitim dhe pa u menduar. Para së gjithash, shpjegon presidentja dhe CEO e ITRC, Eva Velasquez, duhet të përpiqeni të kontaktoni drejtpërdrejt me të dashurin tuaj dhe më pas të mos i dërgoni kurrë paratë pas një telefonate kërcënuese.

Mos u mashtroni as nga ID e telefonuesit. Kriminelët mund të mashtrojnë një numër telefoni për të bërë të duket se telefonata vjen nga një i afërm ose policia lokale. “Gjëja më e rëndësishme për t'u mbajtur mend është të mos reagoni me impuls,” tha Velasquez. "Duhet të shkoni te burimi dhe të verifikoni të gjitha informacionet përpara se të ndërmerrni ndonjë veprim."

Të dhënat e mashtrimit me inteligjencë artificiale

Sipas të dhënave nga Komisioni Federal i Tregtisë, në Shtetet e Bashkuara, gjatë vitit 2022, ka pasur mbi 36,000 raportime të njerëzve të mashtruar nga dikush që pretendon të jetë mik apo anëtar i familjes. Mashtrimi funksionon më mirë në telefon dhe në fakt mes të gjitha raportimeve ka 5100 raste të mashtrimeve të thirrjeve në të cilat kriminelët kanë arritur të zhvasin gjithsej 11 milionë dollarë. Falë inteligjencës artificiale është edhe më e lehtë të mashtrosh viktimat dhe, si gjithmonë, ajo që çorienton është frika që i bën ata të ulin vigjilencën dhe të veprojnë me impuls./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH