Aktualitet

Sinoptikania: Java nis përvëluese, temperaturat shkojnë mbi 40 gradë

Shkruar nga Liberale
Sinoptikania: Java nis përvëluese, temperaturat shkojnë mbi 40

Fundjava parashikohet të jetë shumë e nxehtë. Lajmin e ka dhënë sinoptikania Lajda Porja në një lidhje me “Skype” për News24, e cila tha se kjo është vala më e gjatë e të nxehtit.

“Kjo javë konsiderohet si valë e të nxehti relativisht të gjatë. Vala ka vijuar shumë e gjatë dhe do ta kemi prezentë deri nga dita e premte. Parashikohet që fundjava të shënojë temperatura shumë të larta, deri në 40 gradë, që nga Shkodra, Tirana, Durrësi, Elbasani, Berati. Nuk përjashtohet mundësia edhe e ndonjë vlere mbi 40 gradë. Edhe mëngjeset kanë qenë me temperatura shumë të larta, ku më të larta janë në zonat jugore e kryesisht në bregdet”, u shpreh Porja.

Mirëpo sipas saj, këto temperatura pritet të zgjasin deri të enjten e javës që vjen, pasi të premten pritet ulje temperaturash dhe reshje shiu, kryesisht në zonat malore.

“Parashikohet që deri ditën e enjte do të vazhdojë i nxehti. E hëna dhe e marta do të sjellin një shtim të lagështirës, duke bërë që i nxehti këto dy ditë të nxihet shumë, megjithëse do të ketë edhe vranësira. Do të presim deri nga data 6-7 korrik, dhe do të kemi një rënie temperaturash. Reshjet do të jenë kryesisht pas të enjtes, do jenë në sasi të pakta, ku nuk përjashtohen dhe rrebeshet. Kjo valë e të nxehti parashikohet si më e gjata në kohë, megjithatë është e ngjashme me valën e vitit të kaluar në gusht, ku patëm një valë 18-19 ditë, por jo me vlera ekstreme. E tillë do të jetë edhe kjo, valë e gjatë, ku edhe në Korçë, që është zona më e freskët, temperaturat shënjojnë 35 gradë celsius”, vijoi më tej sinoptikania.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH