Aktualitet

Si shkoi në Shqipëri! Giorgia Meloni, një mësim i madh për italianët... dhe një dron që i prishi qetësinë gjatë pushimeve në Pulia

Shkruar nga Liberale
Si shkoi në Shqipëri! Giorgia Meloni, një mësim i madh

Më mirë në Shqipëri. Giorgia Meloni largohet nga Pulia me familjen e saj për të kaluar Adriatikun dhe për të kaluar mesin e gushtit jashtë vendit. Zgjedhje e motivuar nga dëshira për t'iu përgjigjur ftesës së kryeministrit Edi Rama, me të cilin kreu i qeverisë italiane ka një marrëdhënie të shkëlqyer. Por edhe nga nevoja për të thyer rrethimin rreth Ceglie Messapica. Një ditë, dikush u përpoq të fuste hundët në strukturën e blinduar puliane duke fluturuar mbi të me një dron. Dhe reagimi: prerje e biletës së trageteve, hipje në Brindisi dhe kalim në Vlorë, kërkim privatësie (shqiptarët kanë rregulla jo delikate) dhe relaks.

Sigurisht, pastaj ka edhe politikë. Programi përfshin një vizitë informale në vilën që kreu i qeverisë shqiptare ka në Vlorë. Darka dhe një ditë pushimi, ndoshta dy.

Me Ramën është takimi i tretë në pak muaj, duke konfirmuar marrëdhëniet e shkëlqyera që tradicionalisht ekzistojnë mes dy vendeve. Pikërisht në rubrikat e kësaj gazete Rama kishte fjalë të mira për kryeministren italiane duke e quajtur “tigër”. Në skenën ndërkombëtare Giorgia «i befasoi të gjithë dhe do të thosha shumë, sepse ata prisnin një përbindësh fashist që do të marshonte në Evropë dhe u gjendën përballë një gruaje me aftësi monstruoze për të komunikuar si një pro-evropiane e madhe, pa bërë asnjë gabim”. Vizita ishte parashikuar nga Rama në “Il Foglio: “Do të bëjë pak pushime këtu me ne”. Ftesa u pranua. Më pas gjithçka filloi me një meme. Postuar në Instagram nga kreu i qeverisë së Tiranës.

Rama kishte rilançuar një foto-kompozim që qarkullonte prej disa kohësh në rrjetet sociale. Viti 1991, emigracioni masiv i shqiptarëve në Pulia. Viti 2023, kthesë: italianët që zgjedhin masivisht Shqipërinë si destinacion turistik. Sepse është e bukur dhe kushton më pak se resortet turistike të vendit të “çizmes”. Sipas një studimi, italianët shpenzojmë 250 për qind më shumë për pushimet. Kështu që 500,000 italianë hipën ose fluturuan në vendin e Shqiponjave.

Më 6 dhjetor 2023 u zhvillua takimi i parë ballë për ballë mes Kryeministrit italian dhe Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë në margjinat e samitit BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë. Me atë rast Meloni dhe Rama konfirmuan “bashkëpunimin e rëndësishëm mes Italisë dhe Shqipërisë në të gjitha fushat”. Dhe Italia ka siguruar “mbështetjen e qeverisë për rrugën europiane të Shqipërisë”. Një tjetër takim, i datës 6 janar 2023, në Moldavi, ku të dy liderët morën pjesë në samitin e Komunitetit Politik Evropian, së bashku me liderë të tjerë të BE-së. Mundësi e re për t'u takuar dhe përzemërsi të tjera të shpërndara. Nga ana tjetër, ka shumë interesa konvergjente. Nga çështja e gazsjellësit nënujor të Adriatikut te mundësia e ndërtimit të një termocentrali bërthamor në territorin shqiptar, deri te vlerësimi i bumit turistik që solli qindra mijëra bashkatdhetarë tanë në vendin që dikur i përkiste izolimit komunist të Hoxhës. Ndërkohë, politika në Itali nuk ndalet. Aktual mbetet çështja e taksës mbi fitimet ekstra ndaj bankave.

Meloni, i intervistuar nga Corriere, Repubblica dhe Stampa, u përpoq të mbyllte çështjen me Forza Italia. Ai tha se e kupton qëndrimin e Antonio Tajanit, i cili u ankua për mungesën e komunikimit në mazhorancë, por më pas shpjegoi: “E përfshiva në një masë më të vogël mazhorancën, sepse pyetja, le të themi, nuk duhej të kthehej shumë”. Me pak fjalë, kishte një çështje konfidencialiteti. “Ishte një çështje delikate, unë marr përgjegjësinë e plotë për të”.  /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH