Aktualitet

Si i pastronte parat e pista bosi shqiptar i mafias Bashkim Osmani në Spanjë? Gazeta spanjolle zbulon mekanizmin

Shkruar nga Liberale

Bizneset e shumta të Bashkim Osmanit, 52 vjeç, dhe ato të familjes së tij nuk kanë kaluar pa u vënë re nga hetuesit e Gardës Civile dhe policisë spanjolle që kur ai u vendos në ishullin spanjoll më shumë se para njëzet vitesh.

El Pais, shkruan se deri në muajin shkurt, shqiptaro-kosovari nuk ishte arrestuar, edhe pse i akuzuar për pastrim parash (më shumë se 30 milionë vetëm në prona në Majorca) me sa duket nga trafiku i drogës.

Të identifikosh një person të keq që pastron para në vendin tonë është relativisht e lehtë, gjëja e ndërlikuar është të vërtetosh se paratë e tij burojnë nga aktivitete të paligjshme”, paralajmërojnë agjentët e institutit antikriminal të cilët u përfshinë në të ashtuquajturin “Operacioni Kazino”, në bashkëpunim me Europol-in, Eurojst-in, DEA-n dhe FBI-në.

Ky operacion vuri në pranga tetë persona nga organizata Osmani në Spanjë dhe 37 të tjerë në Belgjikë, Gjermani, Itali dhe Kroaci. Një shembull i vërtetë ky i veprimit dhe koordinimit në shkallë ndërkombëtare dhe i bashkëpunimit, -policor dhe gjyqësor,- në luftën e vështirë kundër pastrimit të parave.

Saga e Osmanëve

Ata njihen në mbarë botën, SHBA dhe Evropë. Ata janë të lidhur me krimin e organizuar dhe trafikun e drogës nga Amerika e Jugut. Ata janë shqiptarë, por emigruan në Gjermani më shumë se 40 vite më parë.

“Në vitet 70 filluan me biznesin e kazinosë dhe prostitucionit, duke krijuar më vonë disa kompani të reja, si hotele dhe restorante në zona të ndryshme turistike. Ata janë hetuar në Belgjikë, Itali, Kroaci, SHBA, Britani të Madhe apo Gjermani, ku Bashkim Osmani ishte dënuar me burg nga gjykata e Hamburgut në 2008, së bashku me vëllain e tij Burimin për një mashtrim bankar (më shumë se 30 milionë euro kredi false), në të cilën ishte i përfshirë edhe vetë administratori i bankës.

Pas shumë vitesh specializim për pastrimin e parave, vëllezërit, të cilët janë dënuar më më shumë se tre vite burg nga një gjykatës në qytetin gjerman, si dhe të prangosur nga oficerët e policisë spanjolle, shfaqin buzëqeshjen e tyre më të mirë përballë kamerave. Të njëjtën buzëqeshje ata provuan edhe me aktorë të njohur, me të cilët bënin selfie në restorantet dhe hotelet e tyre luksoze.

Tri fazat e pastrimit të parave: Vendosja, konfuzioni dhe integrimi

Studiuesit mendojnë se pastrimi i parave ka tre faza kryesore: vendosja, konfuzioni dhe integrimi.

E para, është vendosja e parave me para në dorë brenda një qarku ligjor. “Mënyra më e lehtë është përmes një biznesi të mëparshëm, si hoteleri apo restorante, ku kontrolli është më i vogël për shkak të mangësisë së të dhënave të klientëve”, theksojnë agjentët. Mund të futen edhe nëpërmjet një kontakti në një bankë, e cila pranon drejtpërdrejt një shumë parash në këmbim të një komisioni. Por, pasi paratë janë vendosur, ato nuk mund të qëndrojnë atje. Këtu fillon edhe faza e dytë, ajo e kunfuzionit, e cila në thelb konsiston në lëvizjen e parave, “ato priten në copa, futen në llogari të ndryshme, në vende të ndryshme, udhëtime, madje edhe nëpër parajsa fiskale apo nëpër vende “jo shumë bashkëpunuese” me autoritetet e palëve të treta. Vendet edhe më të lirshëm për të operuar, dhe kur mendojnë se ka dhënë kthesa të mjaftueshme në atë lloj ‘makine larëse’ saqë pista të jetë e vështirë për t’u ndjekur, kthehet, kthehet gjithmonë, sepse pronari i saj kërkon paratë e tij”, thonë studiuesit e Njësisë Qendrore Speciale (UCE) 3 të Shtabit të Informacionit të Gardës Civile, përgjegjëse kryesisht për operacionin e Kazinosë, që filloi në 2018 së bashku me Komandën e Informacionit të Ishujve Balearik.

Megjithatë, paratë nuk kthehen kurrë në një llogari rrjedhëse. Ato integrohet “gjithmonë në formën e investimeve në shtëpi, makina, bizhuteri, ora…”, të cilat blihen nëpërmjet kompanive, zakonisht në emër të të afërmve apo të njohurve të personit nën hetim.

Ka qenë pikërisht blerja e mallrave nga të afërmit dhe të njohurit e Osmanit në Mallorca dhe takimet e tyre të mëparshme, ato që kanë alarmuar agjentët dhe kanë çuar në hetim.

Në 18 kontrollet që u kryen në Spanjë, një prej tyre në rezidencën e tij, por edhe në restorantet e tij, u gjeten 16 ora luksoze, shtatë automjete të shtrenjta, një jaht, 86 vepra arti (piktura vaji) me një vlerë të vlerësuar më shumë se 5 milionë euro.

Gjithashtu, u gjeten më shumë se 203 mijë euro cash dhe 40 mijë në kriptovaluta.

Gruaja e Bashkim Osmanit, vjehrri, asistenti personal dhe njerëzit kryesorë të afërt të Bashkim Osmanit u arrestuan gjithashtu, megjithëse ai – i burgosur në një suitë në hotelin e tij në Kroaci dhe më pas i ekstraduar në Spanjë – është i vetmi që qëndron sot në burg.

Tani do të jetë gjyqtari ai që do të përcaktojë nëse pjesët e shumta të enigmës së kornizës së tij të mbledhura nga hetuesit gjatë tre viteve hetime janë të mjaftueshme për të demonstruar se paratë dhe investimet e tij vijnë nga aktivitete të paligjshme.

Bëhet fjalë për zbardhjen e teknikave të përsosura të pastrimit të parave të vëna në praktikë nga kjo organizatë e dyshuar kriminale, me vështirësinë e ndarjes së biznesit të ligjshëm nga ai i paligjshëm, kur kalimi i kohës i bën më të vjetra dhe të zbehura lidhjet me krimin.

Kush është Bashkim Osmani?

29 vjet më parë, gazeta gjermane Hamburger Moregenpost, e njohur si Mopo, ishte gazeta e parë në Gjermani që do shkruante për familjen Osmani. Për Osmanët më vonë do shkruheshin dhjetëra artikuj të tjerë, që flisnin për pasurimin e madhe dhe të shpejtë të tyre. Ata vinin nga Kosova dhe ishin vendosur në Kiez të Hamburgut.

Grupi i kësaj familje shpejt do ngjitej në mesin e super të pasurve në Gjermani. Ata, ishin pasuruar aq shumë, sa që kishin shprehur interesim edhe për ndërtimin e stadiumit “Millerntor”, stadium me kapacitet prej 30 mijë ulësesh ku i zhvillon ndeshjet klubi futbollistik “St Pauli”.

Për më tepër, donin të blinin edhe gazetën që i pikasi fillimisht Hamburger Morgenpost, e përditshmja e dytë më e madhe në Hambrug, pas Bild Zeitung.

Tani Bashkim Osmani është në qendër të një hetimi mbarë-evropian të quajtur “Casino Fantauxia Operation”.

Në Majorca të Spanjës një nga destinacionet të cilët u bastisën ishte edhe restoranti i Osmanit “Ritzi Portals”  dhe hoteli “BO”, Policia sekuestroi 86 piktura vaji me vlerë pesë milionë euro, shtatë makina super sportive, 16 ora luksoze dhe 200 mijë euro para të gatshme”, shkruan gazeta.

Por sipas të perditshmes kroate Jutarnji List, Bashkim Osmani ka deklaruar se nuk është fajtor dhe se ai prej vitesh ka qenë nën hetimin e shërbimeve sekrete.

Më shumë se 30 vjet që merrem me biznes legal, kam një shtëpi në Palma de Majorca, prej nga erdha të shtunën, më 12 shkurt, nëpërmjet Londrës dhe Italisë për në Kroaci, dhe kisha një biletë të rezervuar për t’u kthyer të dielën, më 20 shkurt. Nuk e kam problem, të më dorëzojnë në duart e autoriteteve spanjolle, nuk kam lidhje me atë për çfarë më ngarkojnë”.

Kështu, shkruan gazeta kroate Jutarnji.hr, ku sipas Bashkim Osmani ka hedhur poshtë çdo lidhje me trafikun ndërkombëtar të drogës. Ai është arrestuar të martën në një dhomë të hotelit të tij Palazzo (ish-Riviera) në qendër të Poreçit.

Gazeta kroate thekson se me Osmanin, të njohur si bos i dyshuar i drogës, shërbimet sekrete merren që nga vitet ’90.Osmani u vu në pranga nga policia kroate me kërkesë të policisë dhe gjyqësorit spanjoll, të cilët nisën një operacion të madh “Sky Eç” në disa vende evropiane përmes Eurojust-it, ku vetëm në Bruksel u arrestuan  45 persona dhe sekuestruan 1.2 milionë euro.

Bashkim Osmani, bashkë me tre vëllezërit e tij, Bekimin, Qazimin dhe Burimin, u kapën në Kroaci, raportoi të mërkurën Jutarnji List. Mediat belge ishin të parat që raportuan për operacionin ku morën pjesë 600 policë dhe që u shtri në 7 vende evropiane, të organizuar nga Europol.

Në shënjestër ishte një organizatë e trafikut të kokainës, në të cilën ishin të përfshirë edhe shqiptarët. Ai së bashku me tre vëllezërit e tij, Bekimin, Qazimin dhe Burimin, u kapën në Kroaci, raportoi të mërkurën gazeta kroate Jutarnji List.

Lidhjet me politikën

Bashkim Osmani krijoi shumë njohje dhe zgjeroi ndikimin e tij në politikë dhe shërbeu si këshilltar i Ministrit të Kulturës dhe Sportit të Kosovës, bazuar në një raportim të gazetës politike kroate, Nacional. Në një intervistë për gazetën kroate Nacional në vitin 2007, Osmani kishte thënë se pas transferimit në Hamburg në vitet 1980, familja e tij kishte rritur ndjeshëm pasurinë që kishin në Kosovë.

Bashkim Osmani posedon një pasaportë kroate. Në vitin 2007 ai bleu një hotel në qendër të Poreçit, një qendre turistike në Kroaci. Kësisoj, në atë kohë, ai realizoi një intervistë për gazetën Nacional. Në atë kohë, Osmani tha për të përjavshmen politike kroate se ishte pasuruar duke investuar në prona të paluajtshme, fillimisht në Hamburg dhe më pas në Spanjë.

Familja Osmani konsiderohej një nga familjet më të pasura shqiptare në Gjermani.

Bashkim Osmani krijoi shumë njohje dhe zgjeroi ndikimin e tij në politikë dhe shërbeu si këshilltar i Ministrit të Kulturës dhe Sportit të Kosovës, shkruan Nacional.

Familja Osmani është nga rrethi i Gjakovës, prej nga u shpërngulën në Hamburg në mesin e viteve 1980.

Gjithçka filloi në fillim të viteve tetëdhjetë kur vëllai i parë Qazimi u largua nga Gjakova për në Gjermani, dhe ne shkuam pas tij. Në atë kohë në Jugosllavi, si shqiptarë, nuk kishim perspektivë, sidomos nëse ishe ambicioz”, tha ai.

Familja jonë ka qenë gjithmonë e famshme. Në Kosovë edhe para luftës së dytë botërore dhe pas lufte babai ka qenë politikan prandaj as në Gjermani nuk kemi shkuar me kruese dhëmbësh në gojë. Ne kishim një nga restorantet më të mëdha në Prishtinë, ishim pronarë të parcelave të mëdha tokash në Kosovë, kishim aksione pronësie në argjendari, nuk mund të ankoheshim”, rrëfeu ai atë kohë për gazetën Nacional./Liberale.al/ 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH