Globi

Shumë rajone ukrainase mbeten pa energji elektrike, shkak sulmet Ruse

Shkruar nga Liberale
Shumë rajone ukrainase mbeten pa energji elektrike, shkak sulmet Ruse

Sulmet ruse me raketa dhe dronë në stacionet e energjisë, kanë lënë më shumë qytete, qyteza e fshatra pa rrymë në Ukrainë, kanë thënë autoritetet më 19 tetor.

Sulmet që kanë nisur më shumë se një javë më parë, kanë shkatërruar pothuajse një të tretën e stacioneve energjetike të Ukrainës dhe kanë lënë pa rrymë më shumë se 1.000 vendbanime.

Bombardimet ruse kanë lënë pa rrymë dhe ujë disa pjesë të qytetit Enerhodar, ka thënë, Dmytro Orlov, kryetar i qytetit.

Ky qytet gjendet në afërsi të centralit bërthamor të Zaporizjas, njëherësh më i madhi në Evropë.

Përleshjet e muajve në fundit mes forcave ruse dhe atyre ukrainase afër këtij centrali, patën rritur shqetësimet për mundësinë e një katastrofe bërthamore.

Edhe një termocentral në Krivih Rih, qytet që shtrihet në pjesën qendrore dhe jugore të Ukrainës, është dëmtuar rëndë nga bombardimet ruse, duke lënë rajone të mëdha pa rrymë dhe ujë, ka thënë guvernatori rajonal.

Forcat ruse kanë shënjestruar dhe rajonin jugor, Mikollaiv, me dronë kamikazë në orët e hershme të 19 tetorit.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e konsideron luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH