Showbiz

Shtyrja e alarmit në mëngjes mund të mos jetë një gjë e keqe

Shkruar nga Liberale
Shtyrja e alarmit në mëngjes mund të mos jetë një

Shtyrja e alarmit në mëngjes mund të mos jetë aq e keqe, pretendon një studim i ri. Disa njerëz madje mund të përmirësojnë aftësitë e tyre njohëse në këtë mënyrë.

Hulumtimet e mëparshme kanë trajtuar pasojat e dëmshme të shtyrjes së alarmit, duke treguar se mini-ciklet prej pesë ose dhjetë minutash nuk janë të dobishme për trupin tonë, shkruan “Science alert”.

Megjithatë, studiuesit nga Universiteti i Stokholmit në Suedi dhe Universiteti Monash në Australi e hodhën poshtë këtë ide në një studim të fundit.

Ata studiuan 31 njerëz të cilët i shtynin rregullisht alarmet e tyre në një mjedis laboratorik dhe zbuluan se 30 minuta gjumë shtesë ose nuk kishin efekt ose madje përmirësonin aftësitë e tyre njohëse në një detyrë të kryer menjëherë pas zgjimit, krahasuar me njerëzit që nuk përdornin dremitje dhe morën. janë menjëherë

“Këto rezultate tregojnë se nuk ka asnjë arsye për të ndaluar shtyrjen e alarmit në mëngjes nëse ju pëlqen, të paktën jo për periudha rreth 30 minutash”, tha shkencëtarja Tina Sandelin nga Universiteti i Stokholmit.

Ekipi gjithashtu anketoi 1,732 vullnetarë për të përcaktuar se sa e zakonshme është të shtyhet gjumë: 69% e të anketuarve thanë se vendosën alarme të shumta ose shtyn alarmin.

Njerëzit që zgjohen menjëherë kanë më shumë gjasa të jenë tipa më të rinj dhe të natës, sesa tipa të mëngjesit, me një kohë mesatare të gjumit prej 22 minutash.

Studiuesit pranojnë se zgjimi i vonuar mund të prishë gjumin, por ata gjithashtu thanë se ka përfitime të shumta.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH