Aktualitet

Shtohen zërat/ Kush do t'i marrë frenat e qeverisë britanike, nëse Liz Truss largohet?

Shkruar nga Liberale

Edhe pse kanë kaluar vetëm pesë javë që Liz Truss ka marrë detyrën, tre deputetë konservatorë kanë deklaruar tashmë publikisht të dielën, se duan që ajo të hiqet nga kryeministria. Dhe sipas botimeve britanike, llogaritet të jenë 100 deputetë konservatorë në prapaskenë që diskutojnë largimin e saj, duke shqyrtuar skenarët e mundshëm për zëvendësimin e saj.

Nuk ka fund të krizës politike në Britani. Praktikisht, nëse kryeministrja britanike nuk jep dorëheqjen vetë, atëherë ajo do të duhet të ndryshojë kushtetutën e Partisë Konservatore për të hequr veten nga posti i saj. Dhe kjo pasi kushtetuta e konservatorëve parashikon që nuk lejohet procesi brendapartiak i shkarkimit të liderit të tyre, nëse nuk kanë kaluar 12 muaj nga marrja e detyrës.

Në këtë kontekst, Sir Graham Brady, kryetari i komitetit të vitit 1922 përgjegjës për procesin në fjalë, do të takohet sot me znj. Truss për t'i shprehur asaj pakënaqësinë e fortë të deputetëve konservatorë.

[caption id="attachment_1286989" align="alignnone" width="615"] Sir Graham Brady[/caption]

Në një përpjekje të fundit për të shpëtuar atë që mund të shpëtohet, ministri i ri i financave Jeremy Hunt, i cili mori detyrën vetëm të premten, tha këtë mëngjes se pothuajse të gjitha shkurtimet e taksave të shpallura nga qeveria në të ashtuquajturin mini-buxhet ishin duke u bërë. te terhequr.. “Qeveria ka vendosur sot që të bëjë ndryshime shtesë në minibuxhetin. Ne vendosëm t'i shpallim ato përpara buxhetit afatmesëm, i cili vjen në parlament pas dy javësh (31 tetor), për të minimizuar spekulimet e padobishme," tha zoti Hunt. Në të njëjtën kohë, siç theksoi ai, synimi i tij është rikthimi i “besimit dhe stabilitetit” në financat publike të vendit.

Një sensacion ka shkaktuar fakti se garancia e qeverisë për çmimet e energjisë do të jetë më në fund universale deri në prill dhe jo për dy vjet, siç ishte planifikuar fillimisht. Pas prillit, skema do të jetë më e synuar dhe nuk do të mbulojë të gjitha familjet në Britani, njoftoi Jeremy Hunt.

Skenarët e ditës së nesërme janë të shumtë. Disa nga të ashtuquajturit "rebelë" duan që Rishi Sunak dhe Penny Mordant, dy kandidatët që dolën përkatësisht në vendin e dytë dhe të tretë në zgjedhjet e fundit për udhëheqjen e Partisë Konservatore, të marrin bashkërisht frenat e vendit. Megjithatë, Penny Mordant në shkrimin e saj të sotëm në gazetën 'Daily Telegraph' thekson se do të vazhdojë ta mbështesë kryeministren britanike, duke theksuar ndër të tjera se “vendit i duhet stabilitet dhe jo telenovelë”.

[caption id="attachment_1286988" align="alignnone" width="1024"] Penny Mordant[/caption]

Një skenar i dytë është që Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace të marrë përsipër, i cili është jashtëzakonisht popullor, jo vetëm brenda partisë, por më gjerë. Vlerësimet e tij të larta të popullaritetit janë kryesisht për shkak të mënyrës se si ai po e trajton luftën në Ukrainë. Në fakt, sipas raportimeve, shumë deputetë konservatorë po mblidhen rreth Wallace, kryesisht nga qendra. Megjithatë, ai ende deklaron se vëmendja e tij është e përqendruar në mbështetjen e Ukrainës, duke përmendur nevojën për unitet brenda partisë.

Së fundi, lartë në listën e pasardhësve të mundshëm është ministri aktual i Financave. Jeremy Hunt konsiderohet si një person jashtëzakonisht i moderuar dhe ka kontestuar tashmë dy herë lidershipin konservator në vitet e fundit. Megjithatë, me deklaratat e tij gjatë fundjavës, ai e bëri të qartë se mbështet Liz Truss, duke theksuar se zëvendësimi i saj do të përkeqësonte klimën e paqëndrueshmërisë. "Ka ndryshuar. Ajo dëshiron të bëjë diçka që është shumë e vështirë në politikë: të ndryshojë drejtim”, tha zoti Hunt dje në televizionin BBC, duke iu referuar kryeministres britanike. Sido që të jetë, javët e ardhshme, nëse jo ditët e ardhshme, do të jenë jashtëzakonisht të vështira për të ardhmen politike të Liz Truss./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH