Showbiz

Shtimi i beqarëve/ Qyteti kinez sponsorizon një aplikacion për mblesëri

Shkruar nga Liberale
Shtimi i beqarëve/ Qyteti kinez sponsorizon një aplikacion për

Për beqarët, lodhja nga takimet është një fenomen universal. Një qytet në Jiangxi, një provincë në Kinën lindore, mendon se ka gjetur një zgjidhje për të dashuruarit ose të lodhurit nga dashuria: një shërbim mblesëri të sponsorizuar nga shteti.

Guixi, një qytet me rreth 640,000 banorë, ka lançuar një aplikacion që përdor të dhëna për banorët beqarë për të ndërtuar një platformë mblesërie. Aplikacioni njihet si "Palm Guixi" dhe përfshin një platformë për organizimin e takimeve, sipas "China Youth Daily", një gazetë shtetërore.

Aplikacioni është pjesë e një nisme mbarëkombëtare për të rritur shkallën e martesës, e cila ka rënë në mbarë vendin gjatë dekadës së fundit. Në vitin 2021 kishte 5.4 martesa për 1000 njerëz, krahasuar me gjashtë në SHBA.

Diku tjetër në Jiangxi, qeveritë lokale po organizojnë ngjarje personalisht për t'i bërë njerëzit të përzihen. Në qytetin Gao'an, rreth 100 të rinj beqarë morën pjesë në një ngjarje në parkun Ruizhou Fuya, ku mund të visheshin me rroba tradicionale, të luanin lojëra dhe të "afroheshin" me njëri-tjetrin pasi ndjenin "thellësinë e kulturës kineze".

Një nga shtyllat kryesore të projektit është një fushatë kundër “çmimeve të larta të nuses”. Në vitet e fundit qeveria ka dekurajuar praktikën tradicionale të një dhëndëri të mundshëm që ofron para në dorë të familjes së nuses para martesës. Kodi civil i vendit ndalon “marrjen e parave ose dhuratave në lidhje me martesën”. Por në praktikë tradita mbetet e zakonshme, veçanërisht në zonat rurale. Në vitin 2022, Jiangxi kryesoi një renditje jozyrtare mbarëkombëtare të çmimeve të nuses, me një mesatare prej 380,000 juanë (45,000 paund).

Nëpërmjet një kombinimi të fushatave të ndërgjegjësimit të publikut dhe kufizimeve në ceremonitë ekstravagante të dasmave dhe banketeve, qarku Shicheng pretendon se ka eliminuar praktikisht "dhuratat e fejesës".

Reagimet në internet ndaj shërbimit të mblesërive të sponsorizuar nga shteti kanë qenë të përziera. Shumë komentues në Weibo e lidhën atë me shtytjen e qeverisë për të rritur shkallën e lindjeve në Kinë që bie me shpejtësi. Kinezët pritet të "rriten si derrat", shkroi një përdorues./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH