Aktualitet

Shtëpia suedeze i ndihmon të moshuarit të përmirësojnë jetën e tyre seksuale

Shkruar nga Liberale

"Është një libër i mirë!" 97-vjeçari Nils bërtet, duke parë një broshurë mbi marrëdhëniet seksuale dhe dëshirat mes të moshuarve, në dhomën e përbashkët në shtëpinë e tij të të moshuarve në Suedi.

Këtu, në objektin Lindgarden në fshatin jugor të Broby, 56 banorët e moshës 65 vjeç e lart tani mund të përfitojnë nga një program i shtuar së fundmi se si të bëjnë një jetë seksuale të shëndetshme.

Nuk ka lodra seksi apo pornografi. Por kur një person i ri hyn, atij i ofrohet menjëherë një diskutim jozyrtar mbi intimitetin dhe dëshirën.

"Këshilltari ka një bisedë me klientin dhe i bën atij ose asaj disa nga pyetjet që ne kemi vendosur në lidhje me shëndetin seksual," tha për AFP drejtoresha e Lindgarden, Liselott Klang, 54 vjeçe.

Ajo e filloi projektin një vit më parë, fillimisht si një mënyrë për t'i lejuar punonjësit e saj të diskutojnë temën pa u vënë në siklet.

Më parë, punonjësit nuk ndiheshin rehat kur shihnin një banor duke masturbuar në publik, ose vërtet nuk mund të kuptonin pse dikush kishte nevojë për ndihmë për të rezervuar një dhomë hoteli”, shpjegoi Klang.

Për t'i bërë të moshuarit të ndihen më rehat, institucioni ka krijuar një "shportë kënaqësie" me kremra dhe lodra seksi që banorët mund të blejnë.

Shporta përmban ndër të tjera një shenjë “Ju lutem mos shqetëso”, kremra dhe lubrifikantë të ndryshëm, dildo, pompa penisi dhe unaza penisi.

Emilie Nilsson, një asistente 39-vjeçare e kujdesit, pranon se fillimisht ishte e frikësuar.

"Ishte paksa e frikshme në fillim," tha ajo.

"Por sa më shumë punoni për të, aq më shumë kupton se nuk ka të bëjë vetëm me seksin. Ka të bëjë me afërsinë dhe se të gjithë kanë nevojë për një përqafim."

"Pra tani gjithçka është shumë e natyrshme."

'Bëhet fjalë për intimitetin'

Shëndeti seksual mes të moshuarve dhe personave me aftësi të kufizuara është një çështje që del në pah - edhe pse ngadalë - në shumë vende perëndimore.

Shëndeti seksual nuk ka të bëjë vetëm me seksin, ka të bëjë me intimitetin”, tha Klang.

Qëllimi është të "lejohet individi të mbetet individ edhe kur lëviz në një shtëpi pleqsh".

Për banorët, çështja është bërë gjithashtu më e lehtë për t'u diskutuar drejtpërdrejt me kujdestarët, të cilët kujdesen për të gjitha nevojat e tyre themelore.

[caption id="attachment_1327589" align="alignnone" width="838"] Shëndeti seksual midis të moshuarve dhe personave me aftësi të kufizuara është një çështje që dalëngadalë po del në pah në shumë vende perëndimore[/caption]

"Si kujdestare, ne jemi shumë afër. Ne i ndihmojmë ata me kujdesin e tyre të përditshëm," tha Louise Karlsson, një nga menaxheret e Lindgarden.

I gjithë stafi është trajnuar nga seksologia Suzann Larsdotter.

Çështja ka qenë e padukshme prej vitesh, por tani gradualisht po fiton terren në vend”, tha ajo.

"Është një fenomen i ri, veçanërisht në një shoqëri moshatare si Suedia, ku të moshuarit shpesh lihen jashtë. Por ka gjithnjë e më shumë ndërgjegjësim se shëndeti seksual është një e drejtë," shtoi terapisti.

Në dhomën e përbashkët, Nils dhe miqtë e tij bëjnë shaka për këtë temë, por nuk e diskutojnë atë me të huajt.

'Reagime pozitive'

Klang thotë se projekti është pritur me "reagime pozitive, shumë humor, kuriozitet, por edhe njëfarë ndroje".

Mund të duhen javë ndërmjet bisedës së parë dhe momentit kur ata guxojnë të vijnë dhe të flasin më shumë për të”, tha ajo.

"Por shpesh këto bëhen diskutime të thella ku mund të flitet për pikëllimin, humbjen ose dëshirën për një partner të humbur."

Ajo që ka rëndësi, tha ajo, është se të moshuarit e dinë se kanë dikë me të cilin të flasin.

[caption id="attachment_1327590" align="alignnone" width="827"] I gjithë stafi është trajnuar nga një seksolog në mënyrë që të jetë në gjendje të ndihmojë të moshuarit[/caption]

Fantazitë dhe dëshirat, kur ekzistojnë, plotësohen sa më shumë.

Duhet të jemi në gjendje të shpjegojmë dhe demonstrojmë gjëra, si për shembull si të mbajmë kateterët në mënyrë që të mund të bëjmë seks”, tha Klang.

“Çdo brez mendon se brezi i tij është më aktivi seksual, ai me më shumë dëshirë”, tha ajo duke qeshur. /Përshtati dhe përgatiti Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH