Aktualitet

Shtëpi pa interesa për administratën, por me kusht që nuk duhet të largoheni

Shkruar nga Liberale
Shtëpi pa interesa për administratën, por me kusht që nuk

Administrata publike do të marrë apartamente me kredi të lehtësuar, por penalizohen kur ikin nga puna.

Apartamentet do të sigurohen nga buxheti i bashkive, por edhe nga taksa 3 për qind që tashmë do të aplikohet vetëm për ndërtimet mbi 2 mijë metër katror.

Në momentin që largohesh nga administrata nuk përfiton më ato lehtësira që përfitoje kur ishe pjesë e administratës” specifikohet në relacionin e projektligjit që ka përgatitur qeveria.

Ndryshimet në projektligj janë diskutuar në komisionet parlamentare.

Në vitin 2022 kanë qenë 83 gra kryefamiljare dhe viktima të dhunës në familje që kanë qenë përfituese dhe 198 familje me një prind.

Në 2023 kanë qenë 272 prej tyre” thuhet në projektligj që është ende në diskutim.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH