Sociale

Zbuloni mënyrën më të mirë për të detoksifikuar trupin tuaj në mënyrë natyrale

Shkruar nga Liberale

Zbuloni mënyrën më të mirë për të

Shpesh dëgjojmë për detoksifikimin, kudo në revista, në TV ose në internet. Nëse ndiqni trendin në rrjetet sociale, do ta shihni kudo. Megjithatë, përtej gjithë zhurmës dhe çajrave të shtrenjtë, detoksifikimi është diçka që trupi e bën natyrshëm. Pra, për të detoksifikuar trupin tuaj në mënyrë natyrale, thjesht duhet ta lini të ndodhë!

Thënë kjo, ndonjëherë nevojitet një nxitje për të stimuluar këtë detoksifikim në mënyrë që të largohen mbetjet nga trupi. Ekzistojnë një sërë zgjidhjesh natyrale për këtë: ujë, lëngje frutash ose perimesh, bimë (ilaçe bimore), aktivitet fizik, … e kështu me radhë.

Përveç kësaj, ka mjaft produkte të prodhuara nga përbërës natyralë, të paraqitur në formën e çajit, çajrave bimor, pijeve detoksike dhe kapsulave të tjera. Por edhe një herë, të gjitha këto zgjidhje natyrale ose të bazuara në produkte natyrale janë vetëm për të stimuluar trupin, i cili detoksifikohet në mënyrë natyrale!

Pije për të detoksifikuar trupin tuaj në mënyrë natyrale
Shpesh harrojmë se më e thjeshta ndonjëherë është më e mira! Në çdo rast, kjo është e vërtetë me ujin! Sepse kjo pije natyrale është sigurisht një nga gjërat e para për të ndihmuar në detoksifikimin e trupit tuaj, veçanërisht në sferën renale.

Për shkak se veshkat janë pjesë e sistemit të pastrimit të trupit, prandaj ato duhet të mbështeten gjatë detoksifikimit. Në të vërtetë, çdo ditë, rreth 190 litra gjak filtrohen nga veshkat për të prodhuar mesatarisht 1,5 deri në 2 litra urinë . Pra, për të promovuar këtë punë filtrimi, është e nevojshme të pini rregullisht gjatë ditës, pavarësisht nëse është:

-Ujë
-Uji i pasuruar me ushqime detoksike (lëngje, smoothie, etj.)
-Çajra bimor “detoksifikues”.

Me pak fjalë, për të detoksifikuar trupin tuaj në mënyrë natyrale, fillimisht duhet të hidratoni veten siç duhet! Kështu, trupi do të jetë në gjendje të përdorë burimet e tij për t’u pastruar dhe për të evakuuar mbetjet e trupit, sa më natyrshëm të jetë e mundur!

Ushqime natyrale për një detoksifikimi të suksesshëm
Për të promovuar detoksifikimin e trupit, mund të mbështeteni besnikërisht te natyra e nënës. Sepse ka shumë ushqime që mund ta bëjnë këtë. Nga ana tjetër, në të njëjtën kohë, do të jetë e nevojshme të reduktohen ushqimet që nxisin formimin e mbetjeve të tepërta ose që kanë një veprim të kundërt. Kjo do të thotë, do t’ju duhet të ribalanconi dietën tuaj në mënyrë që trupi juaj të pastrohet. Kështu, do të jetë e nevojshme të përjashtohen gjithçka që është mishi i kuq, ëmbëlsirat, kripa e shtuar, kafeja, alkooli dhe ushqimet e përpunuara gjatë detoksifikimit, në mënyrë që të promovohet puna natyrale e trupit.

Pra, për një detoksikim të suksesshëm, filloni duke ngrënë ushqime të shëndetshme që gjenerojnë më pak toksina, në mënyrë që organet e trupit tuaj të pushojnë pak më shumë, duke lehtësuar kështu eliminimin e mbetjeve të pritjes. Më pas rrisni marrjen e ushqimeve me vetitë për një detoksifikim natyral:

Limoni: limoni është padyshim ushqimi thelbësor për një trajtim të mirë detoksifikues! Falë vetive të tij, në veçanti astringent, stimulon pastrimin e brendshëm të trupit, si dhe evakuimin e toksinave. Asgjë si uji i nxehtë me limon për disa ditë, për të rritur funksionin e vetëpastrimit të trupit!
Molla: molla është e pasur me fibra dhe antioksidantë, të cilat nxitin sistemin e tretjes dhe kontribuojnë në eliminimin e duhur të toksinave të grumbulluara në trup. Përfitimet e saj përgjithësisht shijohen si monodietë, për shembull për 72 orë, një herë në vit. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të merrni mollët tuaja nga një prodhues vendas, duke u siguruar që ato të jenë pa pesticide.

Cruciferët (lakër jeshile, brokoli, lakra e bardhë, lakra e kuqe, lakrat e Brukselit, etj.), që përmbajnë antioksidantë të tillë si sulforafani, për shembull.

Ekstrakte bimore ( shafran i Indisë , Angjinarja, luleradhiqe, rrepkë e zezë, etj.). Siç do ta kuptoni, bëhet fjalë, pra, për të favorizuar ushqimet bimore, veçanërisht ato të përmendura më sipër, duke reduktuar produktet shtazore, si dhe të gjitha produktet industriale. Preferohet të hani ushqime të papërpunuara, në mënyrë që të ruani sa më shumë vitamina dhe veti të dobishme, sepse gatimi i shkatërron ato pak a shumë, në varësi të temperaturës.

-Pije detoksifikuese
-Infuzionet

Mund të përgatisni çajra bimor me rozmarinë, angjinare, luleradhiqe ose rrepkë të zezë. Këto pije janë detoksifikuese dhe stimulojnë mëlçinë.

Naturopati ynë këshillon gjithashtu përgatitjen e lëngut të limonit çdo mëngjes. Duhet të pihet me stomak bosh. Për ta bërë këtë, shtrydhni një gjysmë limoni, derdhni lëngun në një gotë para se të shtoni ujë të vakët. Siç u përmend më lart, limoni është një stimulues i mirë për mëlçinë dhe është i pasur me vitaminë C. Megjithatë, mos e teproni pasi limoni mund të bëhet acidifikues për trupin.

Lëngjet e perimeve
Ju mund të mbështeteni te perimet jeshile për të detoksifikuar trupin tuaj. Këto përmbajnë klorofil që thith toksinat dhe më pas i evakuon ato. Për këtë, përzieni perimet jeshile në një aparat për nxjerrjen e lëngjeve. Mund të shtoni një patate që zbut aciditetin në stomak dhe siguron minerale. Ju gjithashtu mund të shtoni një mollë ose një dardhë në pije për shije.

Bimët aromatike
Ju mund ta pasuroni ujin tuaj me gjethe aromatike nenexhiku ose borziloku. Rekomandohet të pini ujë të mineralizuar i cili nxit evakuimin e toksinave të pranishme në trup.

Çaj Hibiscus
Për këtë pije, përgatitni një infuzion me lule hibiscus. Këto bimë janë të pasura me vitaminë C. Përveç kësaj, ato ndihmojnë mëlçinë dhe shkatërrojnë toksinat. Megjithatë, vitamina C është shumë e brishtë. Shkatërrohet lehtësisht nga nxehtësia. Pra, futni lulet e hibiscusit në ujë të ftohtë ose të vakët për përfitime maksimale.

Kefir qumështi
Kjo pije bëhet me kokrra të vogla kefiri, një fik, sheqer dhe limon. Përgatitja lihet të fermentohet për 24 orë përpara se të konsumohet. Pas fermentimit, fitohet një pije e gazuar e cila ka një efekt probiotik. Pirja e kefirit ndihmon në ribalancimin e florës së zorrëve.

Aloe vera
Lëngu i aloe verës dihet se ka shumë përfitime shëndetësore. Prandaj është aleati ideal për trajtimin e një sistemi tretës të dobësuar. Me vetitë e tij qetësuese, ai gjithashtu pastron traktin tretës dhe qetëson dhimbjet.

Ujë kokosi
Uji i kokosit ndihmon trupin të tretet më mirë dhe të largojë toksinat. Prandaj mund ta konsumoni rregullisht për disa javë.

Smoothies
Nëse keni një shtrydhëse frutash e perimesh në shtëpi, tani është koha ta përdorni! Në smoothie-n tuaj, ju mund të përfshini farat chia të cilat aktivizojnë kalimin e zorrëve, çakëllojnë jashtëqitjen dhe evakuojnë toksinat e pranishme në zorrët. Mund të shtoni fruta të stinës si mollë, dardha dhe agrume. Këto përmbajnë sasi të mëdha të antioksidantëve.

Limfa është një lëng biologjik me ngjyrë të bardhë, që bartet nga sistemi limfatik. Përbërja e tij është e ngjashme me atë të plazmës së gjakut, nga e cila është vetëm një filtrat: përmban qeliza të bardha të gjakut, në veçanti, limfocite; pa rruaza të kuqe të gjakut, ai larë organet; është më i varfër në lëndë ushqyese se gjaku, por më i pasur me mbeturina.

Megjithatë, sistemi limfatik nuk ka një pompë, si zemra, e cila qarkullon gjakun. Prandaj është vetëm nëpërmjet lëvizjeve që limfat qarkullojnë në mënyrë aktive. Kështu, aktiviteti fizik nxit rrjedhjen e mbetjeve nga trupi në nyjet limfatike, këto të fundit janë bimët e vërteta të pastrimit të trupit. Por kjo nuk është e gjitha!

Aktiviteti fizik gjithashtu lejon:

-Eliminimi i toksinave përmes mushkërive nëpërmjet frymëmarrjes
-Eliminimi i toksinave përmes lëkurës përmes djersës

Kështu, është në interesin tonë më të mirë të ushtrohemi, edhe nëse është vetëm një shëtitje e thjeshtë ditore. Sigurisht, gjithmonë mund t’i shtyni gjërat pak më fort, duke bërë disa kardio, për eliminimin më të mirë të toksinave. Për ta bërë këtë, këtu janë disa sugjerime:

-Vrapimi (i cili mund të bëhet edhe në shtëpi, në një rutine) është një aktivitet sportiv që ka avantazhin e nxitjes së vazhdueshme të zemrës dhe mushkërive, duke lejuar kështu eliminimin e toksinave nëpërmjet dy emunktorëve, që janë lëkura dhe mushkëritë.

-Vallëzimi: Po! Qoftë zumba, salsa, apo ndonjë kërcim tjetër ritmik, është një mënyrë e shkëlqyer për të qarkulluar lëngjet e trupit, ndërkohë që largon shumë toksina nga mushkëritë dhe lëkura.
-Noti: Aktiviteti fizik në ujë ka përparësinë e sforcimit të trupit pa goditje, ndryshe nga vrapimi, për shembull. Noti në të vërtetë ju lejon të vini trupin në lëvizje, duke eliminuar një grumbull të tërë toksinash në proces, nëpërmjet frymëmarrjes aktive.

Ilaç bimor
Kur bëhet fjalë për detoksifikimin, edhe bimët na sjellin pjesën e tyre të përfitimeve, me një mijë e një virtyte. Ata gjithashtu vlerësohen gjerësisht nga adhuruesit e mjekësisë bimore, dhe për disa, njihen për kullimin e trupit që lejojnë dhe stimulimin e procesit të eliminimit të toksinave.

Qoftë në lëng, çaj bimor ose në formën e suplementeve dietike, bimët mund të ndihmojnë në detoksifikimin natyral të trupit. Pra, ju mund të përfitoni plotësisht prej tyre pasi ato janë 100% natyrale! Ndër këto bimë gjejmë:

Përkthyer nga scientificorigin.com

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH