Sociale

VIDEO/ Turisti italian porosit nga kafeja te dreka, më pas tregon se sa ka shpenzuar. Plas sherri në rrjet!

Shkruar nga Liberale

VIDEO/ Turisti italian porosit nga kafeja te dreka, më pas tregon se sa ka

Sipas mediave italiane turisti italian porosit gjithçka nga kafeja në drekë, më pas tregon se sa ka shpenzuar.

Një turist italian me pushime në Shqipëri shkon në një restorant për drekë dhe porosit gjithçka. Pretendimet e tij i bën ndjekësit e tij të “egërsohen”

Vitet e fundit janë shtuar udhëtimet nga Italia drejt Shqipërisë. Më shumë se 600 mijë turistë janë larguar vetëm në vitin 2022, ndërkohë që në gjashtëmujorin e parë të 2023 ka pasur një rritje prej 57% të italianëve që zgjodhën Shqipërinë si destinacion turistik. Arsyet për këtë valë turizmi janë kryesisht dy: afërsia me Italinë, e arritshme si me avion ashtu edhe me makinë; çmimet në rënie, si për dhomat e hotelit duke filluar nga 30 euro, sikurse kjo vlen edhe për ushqimin. Videoja për të cilën po flasim ka të bëjë në fakt me koston e një dreke në Shqipëri; një video që shkaktoi shumë diskutime si te italianët ashtu edhe te shqiptarët.

VIDEO/ Turisti italian porosit nga kafeja te dreka, më pas tregon se sa ka

Në Shqipëri ka gjithçka: det, Alpe, fortesa antike, vende arkeologjike, muze, afreske. Dhe gjithashtu ushqim dhe argëtim me vlerë të mirë, në varësi të vendit ku shkoni. Kjo video e publikuar në Tik Tok nga një turist italian është dëshmi e kësaj. Megjithatë, para se të niseni për në Shqipëri, mbani mend ndryshimin e monedhës nga euro në lekun shqiptar: sot 1 euro vlen afërsisht 100.73 lekë. Duke thënë këtë, le të fillojmë me dëshminë e një italiani që udhëton në vendin e shqiponjave, simbolike edhe në flamurin shqiptar.

Videoja e Tik Tok fillon me synimin për t'iu përgjigjur vetëm një pyetjeje "Sa kushton të hash në Shqipëri?" . Premisa në hyrje është gjithashtu e favorshme: "Ushqimi shqiptar nuk është vetëm i mirë, është edhe i lirë" , por jo të gjithë janë dakord me këtë pohim. Një përdorues vendas përgjigjet menjëherë në koment, "Nuk është aspak e lirë për ne që jetojmë këtu çdo ditë" . Më poshtë, një tjetër ndjekës thekson, “janë të njëjtat çmime si në gjysmën e Italisë, më pak shpenzon në Spanjë apo Gjermani” . Në fund duket se ka vetëm një të vërtetë dhe ajo vlen për shumë vende evropiane: varet se ku shkon për të ngrënë. Por a ka shpenzuar vërtet kaq shumë protagonisti turistik italian i videos së Tik Tok, për të ngrënë në Shqipëri?

VIDEO/ Turisti italian porosit nga kafeja te dreka, më pas tregon se sa ka

Udhëtimi kulinar i influencuesit fillon me një mëngjes në një lokal në qendër: një kafe dhe një ëmbëlsirë tipike lokale, çmimi 1.70 euro . Më pas, turisti ndalon në një restorant të njohur për një drekë për dy persona që përfshin pjatën e parë, pjatën e dytë dhe gatimet e tjera të gatuara me receta vendase. Të gjitha për rreth 20 euro. Krahasuar me dëshmitë e tjera në udhëtimet në Shqipëri, kjo video e Tik Tok ka bërë bujë, duke marrë më shumë se 500 komente. Mesa duket e vërteta qëndron në mes dhe vetë inflacioni dhe turizmi që po gjallëron ekonominë e vendit janë ndër shkaqet e rritjes së çmimeve nga viti në vit. - “Duhet të kishe shkuar 5 vite më parë, atëherë ishte lirë” shkruan ai një përdorues. 

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH