Sociale

Studimi më i madh global në lidhje me vaksinat e COVID-19 zbulon lidhjen e tyre me problemet e zemrës dhe trurit

Shkruar nga Liberale

Studimi më i madh global në lidhje me vaksinat e COVID-19 zbulon

Vaksinat që mbrojnë nga simptomat e rënda të Covid, vdekja, dhe simptomat e gjata të Covid pas infeksionit me koronavirus janë lidhur me rritje të vogla në probleme neurologjike, gjakore, dhe të zemrës. Kjo u zbulua në studimin më të madh ndërkombëtar mbi sigurinë e vaksinave deri më tani nga "Global Vaccine Data Network"i cili u publikua javën e shkuar.

Ngjarjet e rralla, zbuluar herët në pandemi, përfshijnë një rrezik më të lartë të inflamacionit të zemrës nga vaksinat me ARNm të bëra nga Pfizer, BioNTech, dhe Moderna. Po ashtu, ka një rrezik më të lartë të një lloji të plogës së gjakut në tru pas vaksinimit me vaksina virale-vektoriale si ajo e bërë nga Universiteti i Oxford dhe AstraZeneca.

Injeksionet virale-vektoriale janë lidhur edhe me një rrezik më të lartë të sindromës Guillain-Barre, një problem neurologjik. Në vitin 2022, sipas të dhënave të fundit, nuk kishin raportime të gjerë për lidhjen e vaksinave kundër COVID-19 me rritje të konsiderueshme në kushte neurologjike, gjakore, apo të zemrës. Kujtojmë se informacioni shëndetësor ndryshon vazhdimisht me kërkimet e reja.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH