Sociale

Studimi i ri: Këto janë përfitimet shëndetësore të të ecurit mbrapsht

Shkruar nga Liberale

Studimi i ri: Këto janë përfitimet shëndetësore të

Mund ta keni dëgjuar shpesh se ecja është një nga format më të mira të stërvitjes për trupin dhe trurin tuaj. Është vërtetuar se ecja rrit disponimin, përmirëson fertilitetin, nxit humbjen e peshës, përmirëson shëndetin e zemrës etj. Por, si thua të ecësh praptas? Edhe pse tingëllon e çuditshme, kjo teknikë rekomandohet nga ekspertët e fitnesit. 

Studimi i ri: Këto janë përfitimet shëndetësore të

Kjo është vetëm një lojë që shpesh fëmijët në sheshin e lojërave. Por disa ekspertë kanë sugjeruar se 100 hapa mbrapa janë ekuivalente me 1000 hapa përpara. Tani kjo nuk është më vetëm një lojë fëmijësh!

Edhe pse ende nuk është vërtetuar shkencërisht, të ecësh prapsht është më sfiduese sesa të ecësh “normalisht”. Kjo mënyrë mund të jetë një sfidë e re mendore dhe fizike nëse nuk e keni provuar kurrë më parë.

Studimi i ri: Këto janë përfitimet shëndetësore të

Meqenëse është një lëvizje paksa më e panatyrshme, trajnerë të shumtë bësojnë kjo me këtë mënyrë ka të ngjarë të digjni më shumë kalori. Sepse në këtë mënyrë trupi duhet të punojë më shumë sesa po të ecje natyrshëm.

Përveç kësaj, disa studimet sugjerojnë se ecja prapa mund të:

-Përmirësojë ekuilibrin, koordinimin, ndërgjegjësimin e trupit dhe formën e përgjithshme të ecjes.

-Të rrisë forcën dhe qëndrueshmërinë e muskujve.

-Të përshpejtojë metabolizmin.

-Të luftojë mërzinë nga rutina e njëjtë e ushtrimeve.

-Të rrisë motivimin pasi është diçka e re dhe argëtuese.

-Të sfidojë trurin dhe muskujt tuaj.

-Të krijojë më pak forcë në gjunjë sesa ecja e rregullt.

Individët që kanë lëndime me të cilat nuk rekomandohet stërvitja, si dhe ata me shqetësime serioze të ekuilibrit ose ndonjë rrezik rënieje, duhet të qëndrojnë larg kësaj këshille. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH