Sociale

Studimi: 48% e të rriturve në TikTok s’kanë postuar kurrë video, vetëm 1% krijojnë përmbajtje!

Shkruar nga Liberale

Studimi: 48% e të rriturve në TikTok s’kanë postuar

Një studim i fundit nga Qendra Kërkimore Pew ka zbuluar se shumë përdorues të TikTok priren të jenë spektatorë dhe jo krijues të përmbajtjes.

Sondazhi, i cili përfshiu 2,745 përdorues të rritur të TikTok, tregoi se gati gjysma (48%) nuk kanë postuar kurrë një video në platformë dhe shumica e përdoruesve nuk e kanë përditësuar as “bio-n” e profilit të tyre.

Studimi: 48% e të rriturve në TikTok s’kanë postuar

Ky fenomen nuk është unik për TikTok, pasi është i zakonshëm në platformat e mediave sociale
Historikisht, “rregulli 1%” i mediave sociale ka faktuar se 1% e përdoruesve krijojnë përmbajtje, 10% ndërveprojnë me të dhe 89% e mbetur nuk e përdorin.

Samuel Bestvater, autori kryesor i studimit, shprehu për TechCrunch habinë e tij për nivelin e lartë të mospostimit në TikTok në krahasim me rrjetet e tjera sociale.

Studimi: 48% e të rriturve në TikTok s’kanë postuar

Për kontekstin, një studim i Pew i vitit 2021 zbuloi se rreth 50% e përdoruesve të rritur amerikanë të Twitter-it postonin pesë herë ose më pak në Twitter çdo muaj.

Megjithatë, një përqindje e ngjashme e përdoruesve të TikTok nuk postojnë fare.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by ICONSTYLE (@iconstyle_al)

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH