Sociale

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 20 Qershor përreth botës

Shkruar nga Liberale

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 20 Qershor

Sot në histori:
Më 20 qershor 1837, Mbretëresha Victoria u ngjit në fronin britanik pas vdekjes së xhaxhait të saj, mbretit William IV.

Në këtë datë:
Në 1782, Kongresi miratoi Vulën e Madhe të Shteteve të Bashkuara, duke shfaqur emblemën e shqiponjës tullac.

Në 1863, Virxhinia Perëndimore u bë shteti i 35-të.

Në 1893, një juri në New Bedford, Massachusetts, e shpalli Lizzie Borden të pafajshme për vrasjen me sëpatë të babait dhe njerkës së saj.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 20 Qershor

Në vitin 1943, në Detroit shpërthyen trazira të lidhura me garën; Trupat federale u dërguan dy ditë më vonë për të shuar dhunën që rezultoi në më shumë se 30 të vdekur.

Në vitin 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore, forcat detare japoneze u tërhoqën në Betejën e Detit Filipine pasi pësuan humbje të mëdha ndaj flotës fitimtare amerikane.

Në vitin 1947, Presidenti Harry S. Truman vuri veton ndaj Aktit Taft-Hartley, i cili ishte krijuar për të kufizuar fuqinë e sindikatave, por që e kishte anuluar veton e tij nga Kongresi. Gangsteri Benjamin "Bugsy" Siegel u qëllua për vdekje në Beverly Hills, Kaliforni, në shtëpinë e të dashurës së tij, Virginia Hill, me sa duket me urdhër të bashkëpunëtorëve të mafias.

Në vitin 1967, boksieri Muhammad Ali u dënua në Hjuston për shkelje të ligjeve të Shërbimit Selektiv duke refuzuar të hartohej dhe u dënua me pesë vjet burg. (Dënimi i Aliut u rrëzua përfundimisht nga Gjykata e Lartë e SHBA).

Me një nga avokatët e tij Quinnan Hodges, majtas, nga Hjustoni, duke parë, Muhammad Ali flet për shtypin, radion dhe televizionin pasi një juri e bardhë e shpalli atë fajtor për refuzimin e përfshirjes. Gjyqi, që zgjati dy ditë, u mbajt në ndërtesën e Gjykatave Federale më 21 qershor 1967 në Hjuston, Teksas. Ali u dënua me pesë vjet burg dhe një gjobë prej 10,000 dollarësh. Avokatët e tij kanë apeluar.

Muhammad Ali u flet gazetarëve pasi një juri e shpalli atë fajtor për refuzimin e përfshirjes.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 20 Qershor


Në vitin 1972, tre ditë pas arrestimit të hajdutëve të Watergate, Presidenti Richard Nixon u takua në Shtëpinë e Bardhë me shefin e tij të shtabit, H.R. Haldeman; regjistrimi i bërë fshehurazi në kasetë të këtij takimi përfundoi me një boshllëk famëkeq prej 18 1/2 minutash.

Në vitin 1974, filmi noir "Chinatown", me Jack Nicholson dhe Faye Dunaway, u publikua nga Paramount Pictures.

Në vitin 1990, nacionalisti i zi afrikano-jugor Nelson Mandela dhe gruaja e tij, Winnie, mbërritën në qytetin e Nju Jorkut për një paradë me kasetë për nder të tyre, ndërsa filluan një turne në tetë qytete në SHBA.

Në vitin 2012, komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve i kontrolluar nga republikanët votoi përgjatë linjave partiake, 23-17, për të mbajtur Prokurorin e Përgjithshëm Eric Holder në shpërfillje të Kongresit për dështimin për të dorëzuar dokumentet e Departamentit të Drejtësisë në lidhje me Operacionin Fast and Furious. (Dhoma e plotë votoi në favor të citimit të përbuzjes tetë ditë më vonë.)


Në vitin 2014, administrata e Obamës dha një sërë përfitimesh të reja për çiftet e të njëjtit seks, duke përfshirë ato që jetonin në shtete ku martesat e homoseksualëve ishin kundër ligjit; Masat e reja varionin nga përfitimet e sigurimeve shoqërore dhe veteranëve e deri te leja e punës për kujdesin e bashkëshortëve të sëmurë.

Në vitin 2016, një Gjykatë e Lartë e SHBA-së përforcoi kompetencat e policisë, duke vendosur 5-3 se provat e një krimi në disa raste mund të përdoren kundër një të pandehuri edhe nëse policia ka bërë diçka të gabuar ose të paligjshme në marrjen e saj.

Në vitin 2017, një balotazh midis republikanes Karen Handel dhe demokratit Jon Ossoff u mbajt në Distriktin e 6-të të Kongresit të Gjeorgjisë; Handel u shpall fitues me 52 për qind të votave ndaj 48 të Ossoff-it. Drejtori i Përgjithshëm i Uber Travis Kalanick dha dorëheqjen nën presionin e investitorëve dhe bordit të Uber.

Në vitin 2021, një tornado me erëra me shpejtësi 140 mph përfshiu komunitetet në periferi të Çikagos shumë të populluar, duke dëmtuar më shumë se 100 shtëpi dhe duke shkaktuar lëndime të shumta. Jon Rahm bëri dy vrimat e fundit për të fituar US Open me një goditje ndaj Louis Oosthuizen në Torrey Pines në San Diego.

Në vitin 2022, fëmijët më të vegjël të vendit patën shansin e tyre të parë për vaksinat për COVID-19. Afërsisht 18 milionë fëmijë nën 5 vjeç u kualifikuan dhe të shtënat filluan në disa vende.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH