Sociale

Si të reduktojmë kripën në dietën tonë të përditshme

Shkruar nga Liberale

Si të reduktojmë kripën në dietën tonë të

Pra, si mund ta reduktojmë kripën në dietën tonë të përditshme?

Kufizoni kripën e shtuar në ushqim: Mundohuni të zvogëloni gradualisht sasinë e kripës që shtoni në gatimin tuaj. Mund të duket e vështirë në fillim, por nëse këmbëngulni, do të shihni se si do të mësoheni përfundimisht me të, aq sa do t’ju “shqetësojë” të konsumoni ndonjë ushqim veçanërisht të kripur. Përveç kësaj, mos harroni se në vend të kripës, mund të përdorni limon dhe kombinime të ndryshme barishtesh dhe erëzash për t’i dhënë shije pjatave tuaja.

Shmangni konsumimin e shpeshtë të ushqimeve me përmbajtje të lartë kripe: Këto përfshijnë djathëra të kripur, mish të pjekur, produkte të përpunuara të mishit, ushqime të konservuara dhe të kripura, ullinj, perime turshi, supa të gatshme, pasta të kripura, ushqime të kripura (p.sh. patate të skuqura, karkaleca, krikera ), arra të kripura dhe ushqime të gatshme ose ushqime të shpejta.

Kushtojini vëmendje burimeve “të fshehura” të kripës: Është e rëndësishme të dini se shumë ushqime që konsumojmë çdo ditë mund të përmbajnë kripë të mjaftueshme, edhe nëse nuk “u duket”. Këtu përfshihen llojet e ndryshme të bukës standarde, si buka e thekur, drithërat, salcat e gatshme, lëngjet dhe kubikët që përdorim në gatim, si dhe qumështi i konservuar/natrium.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH