Sociale

Si të kuptoni nëse bashkëshorti juaj ka një lidhje? Këto janë shenjat e para të tradhëtisë

Shkruar nga Liberale

Si të kuptoni nëse bashkëshorti juaj ka një lidhje?

Kur bëhet fjalë për tradhtinë, nuk bëhet fjalë gjithmonë për buzëkuqin në jakë apo telefonatat misterioze apo mesazhet e fshehta gjatë natës. Mund të ketë shumë shenja delikate të mashtrimit që mund t’i neglizhoni dhe t’i humbisni. Cilat janë këto shenja delikate për të cilat duhet të tregoheni i/e kujdesur?

1.Ata mbikompensojnë kur bëhet fjalë për dashurinë – Ju do të mendonit se duke qenë se ata po ju tradhtojnë, ata nuk do të jenë të dashur ndaj jush, apo jo? Epo, në disa raste, bashkëshorti juaj tradhtar mund të përfundojë duke ju treguar dashuri më shumë se normale, sepse ata po përpiqen ta bëjnë veten të ndihen më pak fajtorë për tradhtimin e besimit tuaj. Një nga shenjat më delikate të mashtrimit, kjo mund të jetë mjaft e vështirë për t’u kuptuar, megjithatë, mbani sytë hapur. Nëse dashuria e tyre duket e vërtetë dhe organike, atëherë nuk keni asgjë për t’u frikësuar. Por nëse zëri i vogël në kokën tuaj nuk ndihet rehat, atëherë kini kujdes.

2.Nuk mund t’i arrini aq lehtë sa më parë – Çiftet që kanë qenë bashkë për një kohë të gjatë mësojnë shumë mirë oraret e njëri-tjetrit. Nëse vëreni shpesh mospërputhje midis asaj që ata thonë se po bëjnë dhe asaj që po bëjnë në të vërtetë, atëherë ndoshta është koha që ju të përballeni me ta për vendndodhjen e tyre. Dhe nëse nuk mund t’i arrini aq lehtë, atëherë kjo ndodh sepse ata nuk duan të dëgjojnë nga ju dhe nuk duan të gjenden. Nëse ju duket sikur po ju bllokojnë qëllimisht, atëherë është koha për të bërë atë bisedë të pakëndshme.

3.Miqtë e tyre sillen në mënyrë të çuditshme rreth jush – Si të kuptoni nëse bashkëshorti juaj po ju tradhton? Kthehuni te miqtë e tyre. Nëse dyshoni fort se bashkëshorti juaj ka një lidhje, atëherë shikoni se si sillen miqtë e tyre para jush. Miqtë e ngushtë normalisht dinë gjithçka që po ndodh në jetën tuaj, dhe e njëjta gjë vlen edhe për miqtë e bashkëshortit tuaj. Nëse ata janë në lak, atëherë ata do të jenë dukshëm të pakëndshëm rreth jush dhe mund të mos jenë në gjendje as t’ju shohin sytë. Kjo është në fakt një nga shenjat më delikate dhe të papritura të mashtrimit.

4.Vini re se zakonet e tyre të kujdesit janë intensifikuar – Kjo është një nga shenjat delikate të mashtrimit për t’u kujdesur. Nëse bashkëshorti juaj ka filluar papritmas t’i kushtojë më shumë vëmendje pamjes së tij fizike, është një shenjë e fortë se ata mund të kenë një lidhje. Ndërsa të kujdeseni për pamjen tuaj është një zakon i mirë, një fillim i papritur i ndryshimeve mund të nënkuptojë se ata po përpiqen të bëjnë përshtypje dikë të ri. A po shkojnë befas në palestër më shumë se zakonisht? A po blejnë rroba të reja, po ndryshojnë stilin e flokëve, etj?

5.Janë bërë me të vërtetë humoristike krejt papritur – Nëse ata duken më të disponuar se zakonisht dhe duken se kanë luhatje humori vërtet të paparashikueshme, atëherë ata në fakt po bëjnë një punë shumë të keqe për të fshehur të vërtetën. Sipas shumë ekspertëve, ndryshimet e pashpjegueshme të humorit janë një nga shenjat kryesore që bashkëshorti juaj ka një lidhje. Kur dikush është me të vërtetë i keq në mbajtjen e sekreteve, veçanërisht një sekret të madh si ky, ai do të përpiqet të hedhë fajin dhe fajin mbi ju dhe t’ju tregojë të gjitha gjërat që po bëni gabim. Kjo është thjesht një formë manipulimi për t’ju bërë të dukeni si djali apo vajza e keqe, në mënyrë që kur të mësoni për mashtrimin e tyre, ata do të jenë në gjendje të thonë se kanë mashtruar sepse ju i keni shtyrë deri në atë pikë.

6.Lidhja juaj emocionale duket se po zbehet – Me të vërtetë dhemb kur partneri juaj nuk reagon, ju injoron ose sillet ftohtë ndaj jush. Ndihet e tmerrshme, sikur po flisni me një mur me tulla. Imagjinoni të derdhni zemrën tuaj dhe të merrni përgjigje zero. Ndërsa diskutoni ditën, shqetësimet ose shpresat tuaja, mund të vini re se ata janë ngjitur pas telefonit të tyre, duken të painteresuar dhe të hutuar, duke e zgjeruar më tej hendekun mes jush. Dëshira për vëmendjen e tyre të pandarë fillon të ndihet sikur kërkon shumë. Të gjithë kemi ditë të këqija ku gjërat thjesht nuk klikojnë. Megjithatë, nëse kjo distancë emocionale zvarritet dhe ju filloni të ndiheni më shumë si shokë dhome sesa të dashuruar, ndoshta është sepse ata janë duke bërë diçka pas shpine dhe është koha që ju të bëni një bisedë serioze.

7.Nuk thonë më ‘të dua’ – Këto tre fjalë nënkuptojnë shumë në çdo marrëdhënie. Kur e kuptoni se partneri juaj ka pushuar së thëni “Të dua”, mund të jetë një nga shenjat e papritura të tradhtisë. Fjalët nuk mjaftojnë ndonjëherë pasi dashuria mund të shfaqet ndryshe; megjithatë mungesa e sigurisë verbale mund të lë të kuptohet se diçka më e thellë fshihet nën sipërfaqe. Mos harroni se të gjithë e shfaqin dashurinë ndryshe dhe kjo mund të jetë thjesht një fazë. Sidoqoftë, nëse kjo magji e qetë vjen me kambana të tjera paralajmëruese nga kjo listë, ka të ngjarë që ju djema të keni një bisedë të hapur për atë që po ndodh.

8.Vini re jo pak shpenzime të pashpjegueshme – Për të qenë i sinqertë, përballja me shpenzime të pashpjegueshme në pasqyrat e tyre bankare mund të jetë një nga shenjat delikate të mashtrimit. Kjo mund të përfshijë pagesa për darka, dhurata ose dhoma hoteli për të cilat nuk keni ditur. Është mjaft interesante që kjo është një nga ato shenja të zakonshme përmes së cilës shumë njerëz mësojnë për lidhjen e bashkëshortit të tyre. Sepse ndryshe nga ndërrimet emocionale, të cilat janë të vështira për t’u përcaktuar, shpenzimet e pashpjegueshme lënë një gjurmë të qartë për ju për t’u gjurmuar.

9.Bëjnë pyetje të çuditshme si “çfarë do të bënit nëse të tradhtoja?” – Si të kuptoni nëse bashkëshorti juaj po ju tradhton? Nëse partneri juaj dëshiron të flasë për këtë, atëherë kjo është një nga shenjat kryesore që bashkëshorti juaj ka një lidhje. Pse? Sepse tregon se është diçka për të cilën ata po mendojnë sinqerisht, ose sepse ndihen jashtëzakonisht fajtorë që ju kanë tradhtuar. Padyshim një nga shenjat e papritura të tradhtisë, kujdeseni për këtë sa herë që gjërat duken të këqija në martesën tuaj. Ata gjithashtu mund të përpiqen të vlerësojnë reagimin tuaj për të zbuluar nëse e dini se çfarë po bëjnë pas shpine.

10.Ndjenja juaj e brendshme po përpiqet t’ju tregojë diçka – Si të dalloni nëse bashkëshorti juaj ju tradhton? Dëgjoni zorrët tuaja. Nëse mendoni se ndjenja juaj e brendshme po përpiqet t’ju thotë se diçka duket e pakëndshme në martesën tuaj, atëherë bëjini vetes një nder dhe dëgjojeni. Më besoni, nëse intuita juaj po ju thotë se diçka nuk është në rregull, ia vlen t’i kushtoni vëmendje. Kjo nuk do të thotë se partneri juaj po tradhton patjetër, por është një shenjë se diçka në marrëdhënien tuaj nuk po funksionon dhe duhet të adresohet. Besoni instinkteve tuaja, por gjithashtu përpiquni të mblidhni prova konkrete përpara se të përballeni me bashkëshortin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH