Sociale

Shqipëria, ‘PARAJSA’ e pensionistëve italianë. 2 mijë vetëm në Durrës: Kursejmë 25 mijë euro në vit!

Shkruar nga Liberale

Shqipëria, ‘PARAJSA’ e pensionistëve italianë. 2

Të rinjtë shqiptarë largohen për të gjetur punë në Itali, pasi nuk përballojnë dot jetesën me të ardhurat që sigurojnë në vendin e tyre. E kundërta ndodh me pensionistët. Në Itali, pensionistët kanë braktisur vendin e tyre dhe jetojnë në vendin tonë.  

Korrespondenti i "È semper Cartabianca" ka ardhur në Durrës, në qytetin bregdetar ku shumë pensionistë janë zhvendosur për të shijuar një qetësi më të madhe ekonomike.

“Mirë se erdhe në Shqipëri , kjo është parajsa e pensionistëve italianë ”. Kështu e pret Carmine Iampietro e APIA-s (Shoqata e Pensionistëve Italianë në Shqipëri) korrespondentin e “ È semper Cartabianca ”, i cili mbërriti në Durrës për t'u takuar me një grup bashkatdhetarësh italianë, të cilët kanë zgjedhur të ndryshojnë shtet dhe të zhvendosen në qytetin bregdetar pasi mbaroi së punuari.

 “Ka një konventë dypalëshe mes dy kombeve, sipas së cilës  Italia, duke zhvendosur vendbanimin këtu dhe duke qëndruar më shumë se gjashtë muaj në vit, detyrohet të japë pensionin bruto ”, thekson një italian, duke nënvizuar se tashmë përfiton 1500 euro në muaj, krahasuar me 1150 që kishte vënë në xhep më parë. “Duke bërë disa përllogaritje, këtu mund të kursejmë deri në 25 mijë euro në vit ”, shton një tjetër pensioniste, e cila u vendos me bashkëshortin e saj.

Sipas asaj që thonë pensionistët, nuk është vetëm portofoli që ndihet më mirë, por edhe cilësia e jetës. Në Shqipëri, në fakt, kostoja e mallrave dhe e shërbimeve është shumë më e ulët se në Itali, kështu që është e mundur të kënaqeni me shëtitje spa, dhe darka restorantesh . “Një pjatë spageti me fruta deti kushton 7.5 euro, një pjatë e mrekullueshme e skuqur e përzier kushton më pak se dhjetë”, shpjegon Isabella Ruggeri, e cila punon në një agjenci që merret me transferta jashtë vendit. "Që nga pandemia , rreth dy mijë pensionistë kanë mbërritur në Durrës". Tirana, Vlora dhe qytete të tjera bregdetare janë mbushur po ashtu me pensionistë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH