Sociale

REUTERS/ Protestë dashurie në çatinë e zyrës së kryebashkiakut Veliaj, lezbiket shqiptare martohen jozyrtarisht

Shkruar nga Liberale

REUTERS/ Protestë dashurie në çatinë e zyrës së

Artikull i publikuar nga REUTERS

Alba Ahmetaj dhe Edlira Mara puthen gjatë ceremonisë së tyre martesore në tavanin e kryebashkiakut, edhe pse asnjë ligj nuk lejon martesën e të njëjtit seks, në Tiranë, Shqipëri

Në çatinë e zyrës së kryebashkiakut në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, lezbiket Alba Ahmetaj dhe Edlira Mara zhvilluan një ceremoni jozyrtare dasme të dielën, një lëvizje simbolike që ata shpresojnë se do të promovojë të drejtat e LGBT+ në vendin konservator ballkanik.

Të ftuarit hodhën petale të bardha ndërsa çifti, i veshur me fustane të bardha të ndezura, iu afrua altarit që shikonte qendrën historike të qytetit.

Kur ceremonia mbaroi, ata u puthën dhe përqafuan vajzat e tyre binjake trevjeçare. Martesat e të njëjtit seks nuk lejohet në Shqipërinë me shumicë myslimane dhe partneriteti i tyre nuk do të njihet nga shteti. Por çifti, të cilët u martuan nga dy pastorë britanikë, donin të dërgonin një mesazh. Shoqëria jonë është shumë patriarkale dhe homofobike”, tha Ahmetaj para ceremonisë. “Kjo është diçka që na takon neve, pse duhet të përzihet shoqëria këtu?”

Tre kate më poshtë, policia ruante hyrjen e ndërtesës në rast proteste. Kur dasma u publikua në rrjetet sociale një ditë më parë, postimi u vërshua me një gjuhë urrejtjeje.

“Njerëz të sëmurë,” tha njëri. “Duhet të digjeni në ferr”, ka shkruar një tjetër. Ndërsa shumica e Europës Perëndimore ka bërë hapa drejt barazisë martesore, të drejtat janë të kufizuara, në pjesën më të madhe të Europës Qendrore dhe Lindore. Greqia fqinje miratoi në ligj martesën e të njëjtit seks në fillim të këtij viti dhe Kosova, e cila gjithashtu ka një shumicë shqiptare etnike, po konsideron njohjen e bashkimeve të të njëjtit seks së shpejti. Por liderët myslimanë dhe të krishterë kanë ndikim të fortë në Shqipëri dhe e kanë kundërshtuar një ndryshim të tillë.

Sipas një raporti të BE-së vitin e kaluar, rreth 40% e komunitetit shqiptar LGBT+ raportuan incidente diskriminimi. Vetëm një e pesta e tyre u raportuan në polici. Më 10 shkurt, Mara dhe Ahmetaj ishin duke pirë kafe me vajzat e tyre, në një kafene të Tiranës, kur të dyja morën mesazhe në Facebook, ndaj të cilëve u tha se do të qëlloheshin nga një snajper “në mes të ballit” nëse do të shkonin sërish atje, tha Mara.

“Kisha frikë ta kaloja atë rrugë për ditë të tëra... rreziku në mendjen time është ende i pranishëm”. Megjithatë gratë kërkojnë të drejtat e tyre. Ata kanë shkuar në gjykatë për t'u njohur si prindër të vajzave të tyre. Nëse kjo dështon, ata planifikojnë ta referojnë çështjen e tyre në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg.

"Ne nuk do të ndalemi së luftuari," tha Mara, nëna biologjike. “Vajzat tona meritojnë të na kenë të dyja në dokumente zyrtare”. Ceremonia e së dielës u zhvillua në një muzg, me pamje nga sheshi kryesor i Tiranës. Disa dhjetëra të ftuar pinin verë dhe brohorisnin miqtë e tyre. Këmbësorët e pavëmendshëm shijuan mbrëmjen e ngrohtë më poshtë. “Atyre që janë kundër kësaj martese po u them se asgjë nuk do të ndryshojë, toka ende rrotullohet, Shqipëria do të vazhdojë të jetë e varfër dhe e ndotur”, tha Xheni Karaj, një aktiviste LGBT+, partneri i së cilës kapi buqetën e dasmës.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH