Sociale

Pse nuk duhet të pini ujë të ftohtë gjatë ushqyerjes

Shkruar nga Liberale

Pse nuk duhet të pini ujë të ftohtë gjatë ushqyerjes


Përse nuk duhet të pini ujë të ftohtë gjatë ushqyerjes

Uji i ftohtë ka një ndikim të shumëfishtë në organizmin e njeriut.

Studimet thonë se pirja e ujit të ftohtë nxit formimin e sekrecioneve në rrugët e frymëmarrjes dhe e pengon atë.

Sipas ekspertëve, pirja e ujit të ftohtë nxit edhe migrenën tek personat që vuajnë prej saj.

Në mjekësinë popullore kineze, besohet se pirja e ujit të ftohtë gjatë një vakti të ngrohtë prish ekuilibrat në organizëm.

Për më tepër, uji i ftohtë nuk rekomandohet të pihet gjatë ushqyerjes sepse ngadalëson tretjen.

Kur mund të pini ujë të ftohtë

Uji i ftohtë këshillohet të konsumohet kur stërviteni në palestër sepse ul temperaturën e brendshme të trupit dhe i jep atij më shumë energji.

Ekspertët këshillojnë që gjatë ushqyerjes njerëzit të pijnë ujë me temperaturë ambienti ose të vakët.

Në këtë mënyrë ata do të kenë një tretje më të mirë, qarkullim më të mirë gjaku dhe eliminim më të shpejtë të toksinave./AgroËeb.org

Poll
SHQIPENGLISH