Sociale

Plan për të shkuar në PLAZH? Mbërrin vorbulla ciklonike, paralajmërim për stuhi dhe breshër para fundjavës, ku dhe kur do të bjerë shi

Shkruar nga Liberale

Plan për të shkuar në PLAZH? Mbërrin vorbulla ciklonike,

Vazhdon moti i keq në Itali. Ose të paktën, pjesërisht. Aktualisht, në rajonet veriore përshkohen nga masa ajri të freskët dhe të paqëndrueshme të nxitura nga një vorbull e thellë ciklonike e vendosur në Skandinavi, ndërsa Jugu dhe pjesa më e madhe e Qendrës vazhdojnë të jenë nën një mbulesë të ngrohtë anticiklonike me origjinë afrikane.  Anticikloni me origjinë afrikane ka prekur thuajse të gjithë rajonit e Mesdheut, edhe Shqipërinë.  

Vorbulla ciklonike që ka prekur veriun i Italisë pritet të shtrihet edhe në jug dhe të zgjerohet përtej Adriatikut, duke prekur vendin tonë të enjten dhe të premten. Temperaturat do të normalizohen me fillimin e fundjavës.

Anticikloni i Azores vijon të ruajë një pozicion dukshëm të pafavorshëm për ardhjen e verës në Evropën Qendrore Perëndimore dhe në veri të vendit, duke paralajmëruar kështu stuhi të forta me reshje shiu dhe breshëri.

Një situatë, si ajo e Italisë, do të jetë e zakonshme për shumë vende evropiane. Siç raportohet nga 3BMeteo, në Mbretërinë e Bashkuar është po aq ftohtë sikur të ishte dimër dhe temperaturat janë gjithashtu nën mesataren në Francë, Gjermani dhe Skandinavinë jugore. Një fakt pritej të kishte shumë anormali për muajin qershor, i cili gjithashtu penalizon fuqishëm rajonet veriore të cilat janë veçanërisht të ekspozuara ndaj kontrasteve të larta termike duke pasur parasysh një masë më të ngrohtë ajri me origjinë afrikane që derdhet në Mesdhe. Të gjithë këta janë përbërës për stuhi të forta me rrebeshe dhe stuhi breshëri. Nga sonte dhe gjatë të enjtes rreziku do të jetë i lartë në shumë zona të Veriut

Në Adriatik, stuhitë do të mund të arrijnë lehtësisht edhe në bregdet. Përmirësohet në mbrëmje. Në jug, në përgjithësi me diell, përveç disa stuhive të izoluara pasdite ose në mbrëmje midis Molise dhe Puglia. Temperaturat kanë rënë edhe në qendër. Erëra mesatare nga perëndimi ose veriperëndimi. Det i trazuar ose lokalisht shumë i trazuar.

Të premten ditë e qëndrueshme dhe kryesisht me diell në veri, bregdet dhe në zonat fushore. Disa vranësira të shpërndara në sektorin alpin dhe atë paraalpin, më të përhapura në orët e pasdites por të shoqëruara me fenomene tërësisht sporadike. Temperaturat do të jenë në rënie edhe në jug dhe deti disi i trazuar.

/Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH