Sociale

Pesë mite të zakonshme të shtatzënisë që mund t’i injoroni

Shkruar nga Liberale
Pesë mite të zakonshme të shtatzënisë që mund

Kur jeni shtatzënë, mund të ndiheni të mbingarkuar me këshilla dhe rregulla.

Ju do të studionit librat e shtatzënisë dhe do të hulumtoni në internet për informacion të shumta, duke dashur të dini se si ta mbani fëmijën sa më të shëndetshëm, shkruan NationwideChildrens.

Por, ekziston mundësia që si shumë gra të tjera, të bini pre e disa miteve, por cilat janë ato?

Miti numër 1: Ideja se nuk duhet të ushtroni derisa jeni shtatzënë

Ushtrimi është i mirë për ju dhe fëmijën tuaj. Por mund t’ju duhet të bëni disa modifikime. Ushtrimet aerobike dhe ushtrimet për fuqinë tuaj rekomandohen për sa kohë që nuk keni ndonjë ndërlikim ose problem shëndetësor.

Ushtrimi ju ndihmon të qëndroni në formë. Mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e dhimbjes dhe t’ju përgatisë për lindjen e fëmijës.

Konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të filloni një program fitnesi. Pyeteni se sa shpesh mund të shtroheni dhe në çfarë mase mund të ushtroni. Gjithashtu, kërkoni këshilla për ushtrime të sigurta gjatë shtatzënisë.

Miti numër 2: Mund të shtoni peshë sa të doni gjatë shtatzënisë

Gratë duhet të shtojnë peshë gjatë shtatzënisë, por shtimi i tepërt nuk është i shëndetshëm.

Pra, sa duhet të jetë kjo masë? Kjo varet sa peshoni kur mbeteni shtatzënë, sa fëmijë mbani gjatë shtatzënisë dhe faktorë të tjerë.

Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG) sugjeron që gratë me peshë normale të shtojnë 25 deri në 35 kilogram. Gratë që janë nën peshë ose që mbajnë më shumë se një fëmijë duhet të fitojnë më shumë. Ato që janë mbipeshë ose obezë duhet të fitojnë më pak peshë.

Miti numër 3: Nuk duhet të udhëtoni gjatë kohës sa jeni shtatzënë

Është në rregull të udhëtoni me aeroplan ose me veturë gjatë kohës kur jeni në pritje të fëmijës.

Përpara se të bëni plane udhëtimi, mbani në mend se ka gjasa të ndiheni më rehat nëse udhëtoni gjatë mesit të shtatzënisë. Kjo është zakonisht nga java 14 deri tek java e 28-të. Do të keni më pak gjasa të vuani nga të vjellat e mëngjesit. Megjithatë, nuk do ta keni aq të madh barkun sa të keni vështirësi të lëvizni.

Kur udhëtoni me makinë, periudha kohore e udhëtimit nuk duhet të jetë më shumë se gjashtë orë. Shumica e linjave ajrore kufizojnë udhëtimet për gratë në javët e fundit të shtatzënisë. Derisa udhëtoni, sigurohuni që të ecni dhe të shtriheni çdo dy orë. Ju gjithashtu duhet të pini ujë të mjaftueshëm për të qëndruar të hidratuar.

Dhe kaloni vaskën e nxehtë dhe slitën me rul. Vaska e nxehtë mund të rrisë temperaturën e trupit tuaj shumë lart. Fillimet dhe ndalesat e papritura të udhëtimeve në park tematik mund të rrisin rrezikun tuaj për problemet e placentës.

Miti numër 4: Jeni i shëndetshëm, kështu që do të keni një shtatzëni pa komplikime

Gratë e shëndetshme kanë një avantazh, sepse nuk do të merren me çështje të tjera shëndetësore gjatë shtatzënisë.

Por, të kesh një shëndet të mirë nuk do të thotë gjithmonë një shtatzëni pa komplikime. Marrja e kujdesit nga një ofrues i kujdesit shëndetësor është një domosdoshmëri. Kjo mund t’ju mbrojë ju dhe fëmijën tuaj.

Miti numër 5: Kryerja e seksit gjatë shtatzënisë është e rrezikshme për fëmijën

Seksi nuk do t’ju dëmtojë ju ose fëmijën tuaj nëse keni një shtatzëni të pakomplikuar.

Ju dhe partneri juaj mund të gjeni disa pozicione më të rehatshme se të tjerat. Merrni kohë për t’u mësuar me trupin tuaj në ndryshim dhe eksperimentoni për të gjetur se çfarë është më e rehatshme. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH