Sociale

Moti, shpërthim i të ftohtit arktik me borë, reshje shiu dhe rënie të temperaturave gjatë fundjavës. Kur do të rikthehet normaliteti

Shkruar nga Liberale
Moti, shpërthim i të ftohtit arktik me borë, reshje shiu dhe

 

Është konfirmuar ardhja e masave të ftohta ajrore me origjinë polare mbi rajonin tonë për fundjavën. Të shtunën 20 janar, priten masa të ftohta, shi, borë dhe erë. Megjithatë, të dielën pasdite më 21 dhe të hënën më 22 do të shohim një përmirësim të qartë të kushteve të motit.

Ekspertët italianë kanë konfirmuar ardhjen e një valë ajri të ftohtë që do të shoqërohet me ngrica në rajonin tonë për fundjavën. Duke nisur nga sot, në fakt, një fluks ajri arktik-kontinental do të fillojë të hyjë drejt Italisë dhe duhet të rikthejë temperaturat në vlerat e periudhës, në disa raste edhe nën normale, me erëra të forta  nga reshjet e dëborës.

Reshjet do të prekin tërë territorin; ndërsa të hënën më 2ë do të ketë përmirësim të dukshëm të kushteve të motit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH