Sociale

Lexoni këto këshilla për një lëkurë të shëndetshme

Shkruar nga Liberale

Lexoni këto këshilla për një lëkurë të

Kujdesi i mirë i lëkurës – duke përfshirë mbrojtjen nga dielli dhe pastrimin e duhur – mund ta mbajë lëkurën tuaj të shëndetshme dhe me shkëlqim.

Kujdesi i mirë i lëkurës dhe zgjedhja e një stili jetese të shëndetshëme mund të ndihmojnë në vonimin e plakjes natyrale dhe parandalimin e problemeve të ndryshme të lëkurës. Filloni me këto pesë këshilla:

1. Mbroni veten nga dielli
Një nga mënyrat më të rëndësishme për t’u kujdesur për lëkurën tuaj është ta mbroni atë nga dielli. Ekspozimi i diellit gjatë gjithë jetës mund të shkaktojë rrudha, njolla të moshës dhe probleme të tjera të lëkurës – si dhe të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës.

2.Mos pini duhan
Pirja e duhanit e bën lëkurën tuaj të duket më e vjetër dhe kontribuon në shfaqjen e rrudhave. Pirja e duhanit ngushton enët e vogla të gjakut në shtresat më të jashtme të lëkurës, gjë që zvogëlon rrjedhën e gjakut dhe e bën lëkurën më të zbehtë. Kjo gjithashtu e varfëron lëkurën nga oksigjeni dhe lëndët ushqyese që janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës.

3. Trajtoni lëkurën tuaj butësisht
Për ta mbajtur atë të butë:

Kufizoni kohën e banjës. Uji i nxehtë dhe dushet ose banjat e gjata largojnë yndyrat nga lëkura juaj. Kufizoni kohën tuaj të banjës ose dushit dhe përdorni ujë të ngrohtë – në vend të nxehtë.

Shmangni sapunët e fortë. Sapunët dhe detergjentët e fortë mund të heqin vajin nga lëkura juaj. Në vend të kësaj, zgjidhni pastrues të butë.

4. Hani një dietë të shëndetshme
Një dietë e shëndetshme mund t’ju ndihmojë të dukeni dhe të ndiheni më mirë. Hani shumë fruta, perime, drithëra dhe proteina pa yndyrë.

5. Menaxhoni stresin
Stresi i pakontrolluar mund ta bëjë lëkurën tuaj më të ndjeshme dhe të shkaktojë puçrra fytyre dhe probleme të tjera të lëkurës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH