Sociale

KUJDES! Këto janë katër zakonet që iu dëmtojnë mëlçinë

Shkruar nga Liberale

KUJDES! Këto janë katër zakonet që iu dëmtojnë

Konsumimi i tepërt i sheqerit:

Sasia e madhe e sheqerit jo vetëm që është e keqe për dhëmbët, por dëmton edhe mëlçinë. Ky organ përdor fruktozën, një lloj sheqeri, për të bërë yndyrë. Një konsum i lartë i sheqerit të bardhë dhe shurupit të misrit mund të çojë në akumulimin e yndyrës dhe sëmundje të mëlçisë. Disa studime, duke përfshirë një të botuar në American Journal of Nutrition, kanë treguar se sheqeri është po aq i dëmshëm për mëlçinë sa alkooli, madje edhe te njerëzit me peshë normale. Është treguar se është po aq i dëmshëm për mëlçinë sa alkooli, madje edhe te njerëzit me peshë normale. Një arsye tjetër e mirë për të kufizuar ushqimet me sheqer të shtuar, të tilla si pijet joalkoolike dhe ëmbëlsirat.

Marrja e suplementeve ushqimore pa këshilla mjekësore:

Edhe suplementet e etiketuara “bimor” nuk do të thotë se mund të merren pa u konsultuar me një mjek. Për shembull, disa gra marrin suplemente bimore kava kava për menopauzë dhe relaksim. Megjithatë, studimet kanë treguar se mund të ketë probleme me funksionin e mëlçisë. Është e rëndësishme të theksohet se gjithmonë duhet të konsultoheni me një profesionist përpara se të merrni suplemente .

Sasi të mëdha të vitaminës A nga suplementet:

Trupi ynë ka nevojë për vitaminë A, e cila merret kryesisht nga frutat e kuqe, të verdha dhe portokalli. Siç tregon hulumtimi nga Instituti Kombëtar i Diabetit dhe Sëmundjeve Digjestive dhe Veshkave në SHBA, ai mund të jetë toksik për trupin dhe mëlçinë kur merret në formë suplementi.

Kujdes me konsumimin e barnave të caktuara:

Sipas një studimi të Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Digjestive dhe Veshkave në SHBA, medikamentet e kolesterolit dhe qetësuesit e dhimbjeve si paracetamoli (ose acetaminofeni) gjithashtu mund të dëmtojnë mëlçinë kur merren në doza të mëdha. Paracetamoli, në veçanti, konsiderohet një ilaç “i sigurt”, kështu që është e lehtë të konsumohet më shumë se sa rekomandohet. E njëjta substancë mund të ketë edhe emra paksa të ndryshëm në formulime të ndryshme. Rekomandohet gjithmonë të kontrolloni përbërësit aktivë të formulimit që po merrni dhe të pyesni mjekun ose farmacistin tuaj nëse nuk jeni të sigurt.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH