Sociale

Kini parasysh/ Duhet tu bëni masazh buzëve me furçë dhëmbësh? Çfarë thonë ekspertët!

Shkruar nga Liberale

Kini parasysh/ Duhet tu bëni masazh buzëve me furçë

Nëse doni të eliminoni qelizat e vdekura të lëkurës aplikoni një shtresë të trashë shkëlqyesi në buzët tuaja, më pas duke i bërë masazh me një furçë të pastër dhe të butë me lëvizje rrethore për disa minuta. Buzët tona shpesh mbeten të thata dhe të plasaritura nën shkëlqim dhe buzëkuq të ndryshëm që na duken hidratues, ndaj është e rëndësishme të kujdesemi për to.

Ju mund ta bëni këtë me një piling buzësh, ose nëse nuk e keni, një kombinim i shkëlqyesit për buzët dhe një furçë dhëmbësh është një truk i shkëlqyeshëm.Në këtë mënyrë do të largoni qelizat e vdekura të lëkurës, ato do të jenë të buta dhe të njollosura me gjak, kështu që buzëkuqi do të duket më mirë mbi to. Shmangni këtë procedurë nëse buzët tuaja janë të dëmtuara ose nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme.

Ne shpesh mendojmë për buzët tona vetëm për sa i përket bukurisë, si një pjesë tjetër e trupit tonë të cilës mund t’i shtojmë një ngjyrë me buzëkuq dhe shkëlqim. Ato janë një veçori kryesore që ne i përdorim për puthje, për të ngrënë dhe natyrisht, për të folur. Por buzët tuaja mund të zbulojnë gjithashtu çështjet themelore shëndetësore, nga sëmundjet e mëlçisë dhe herpesi, sipas ekspertëve.

Ekspertja Hari Simran thotë se ngjyra, forma dhe struktura e buzëve tuaja mund të zbulojnë shenja të problemeve shëndetësore që mund t’i injoroni nëse keni simptoma të tjera. Ajo tha se buzët janë “dera” për funksionimin e brendshëm të trupit tonë. Duke shkruar për Kora Organics, ajo tha se buza e sipërme përfaqëson zemrën, mushkëritë, mëlçinë, stomakun dhe tiroiden.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH