Sociale

Këto janë frutat që kanë përmbajtje të lartë të vitaminës C

Shkruar nga Liberale

Këto janë frutat që kanë përmbajtje të lartë

Edhe pse një portokall mesatar ofron mjaftueshëm vitaminë C, rreth 70 mg, shikoni se cilat fruta të tjera mund të zgjidhni për të siguruar parandalimin e duhur.

– Luleshtrydhet : Një filxhan luleshtrydhe siguron 85 mg vitaminë C, si dhe mangan, i cili kontribuon në kontrollin më efektiv të sheqerit.

– Ananasi: Një filxhan me fruta tropikale siguron 79 mg vitaminë C. Bromelaina në ananas gjithashtu lehtëson tretjen e proteinave.

– Mango : Një mango e plotë siguron 122 mg vitaminë C. Zeaksantina e frutave është veçanërisht e dobishme për sytë.

– Aktinid: Një kivi siguron rreth 64 mg vitaminë C.

– Papaja: Një frut i vogël siguron një sasi mbresëlënëse prej 95 mg vitaminë C.

Marrja e rekomanduar ditore e vitaminës C është 60 mg.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH