Sociale

Këto janë disa nga ushqmet dhe suplementet më të mira të vitaminës D

Shkruar nga Liberale

Këto janë disa nga ushqmet dhe suplementet më të mira

Vitamina D është një nga lëndët ushqyese thelbësore për funksionimin e duhur të trupit. Përfitimet e vitaminës D janë demonstruar edhe nga disa studime shkencore. Mungesa e kësaj vitamine mund të shkaktojë një sërë problemesh shëndetësore, por fatmirësisht e gjejmë në shumë ushqime që ne i konsumojmë.

Por cilat janë ushqimet më të mira me vitaminë D?

Dietat perëndimore janë shpesh shumë të varfra me burime natyrale të vitaminës D. Si rezultat, shumë njerëz përballen me mangësi ushqyese. Megjithatë, mungesa e vitaminës D mund të ketë pasoja të rënda në shëndet , veçanërisht në shëndetin e kockave.

Në të vërtetë, kjo vitaminë është e përfshirë në procesin e përthithjes së fosforit dhe kalciumit dhe kryen shumë role të tjera. Prandaj, ne duhet të sigurohemi që të marrim mjaftueshëm nga kjo vitaminë çdo ditë.

1.Peshku
2.Kërpudha
3. Produktet e qumështit
4. Çokollatë e zezë
5. Vezë
6. Vajrat dhe yndyrnat vegjetale
7. Pije perimesh të fortifikuara
8. Vaj peshku i egër

Peshku, kërpudhat, produktet e qumështit ose zëvendësuesit e perimeve, vajrat bimore, suplementet mund të ndërhyjnë kur burimet më të mira të vitaminës D nuk janë më të mjaftueshme. Mos harroni të pyesni mjekun tuaj për këshilla nëse mendoni se vuani nga mungesa e vitaminës D.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH