Sociale

Këto 5 ushqime janë sekreti se si të shtyjmë sa më shumë plakjen

Shkruar nga Liberale

Këto 5 ushqime janë sekreti se si të shtyjmë sa më

Boronicat janë të pasura me antocianina, pigmente përgjegjëse për ngjyrën e tyre. Ofrojnë komponime të tjera me një veprim antioksidant të aftë për të luftuar radikalet e lira dhe për të mbrojtur kundër rrudhave dhe plakjes së parakohshme.

Kivi është ndër frutat më të pasur me vitaminë C, thelbësore për prodhimin e kolagjenit, një proteinë nga e cila përbëhet lëkura. Ato gjithashtu ofrojnë sasi të larta uji që ju ndihmon të jeni të hidratuar mirë.

Arrat mburren me një përmbajtje të shkëlqyer lipidesh që mbrojnë lëkurën nga agresionet e jashtme. Përmbajtja e tyre e bakrit është gjithashtu e shkëlqyer, një mineral që stimulon prodhimin e elastinës, një proteinë që e mban lëkurën të fortë.

Karotat janë veçanërisht bujare në karotenoidet, duke përfshirë beta-karotenin, pararendësin e vitaminës A, përgjegjëse për ngjyrën portokalli të kësaj perime, e cila përshpejton rinovimin e qelizave, duke ruajtur nivelin optimal të hidratimit dhe duke mbrojtur lëkurën nga dëmtimet e diellit që favorizon plakjen e parakohshme.

Peshqit blu duke përfshirë sardelet janë një burim i yndyrave të çmuara Omega 3, të cilat kanë një veprim të shkëlqyer anti-inflamator. Ato gjithashtu ofrojnë selen, i cili ka një veprim të mirë antioksidues.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH