Sociale

Keni luhatje me humorin në ditët me shi? E gjetëm arsyen...

Shkruar nga Liberale

Keni luhatje me humorin në ditët me shi? E gjetëm arsyen...

Pasi të keni ‘ngecur’ brenda në një ditë me shi, është krejtësisht e natyrshme të ndiheni disi dembel dhe të mërzitur.

Keni luhatje me humorin në ditët me shi? E gjetëm arsyen...

Megjithëse disa kërkime tregojnë se moti pak më i freskët mund të përfitojë në të vërtetë shëndetin tonë mendor në krahasim me nxehtësinë e pamëshirshme, por dhe ditët e errëta dhe me stuhi mund të jenë një histori tjetër për disa njerëz.

Keni luhatje me humorin në ditët me shi? E gjetëm arsyen...

Disa njerëz mund të ndihen “më pak të lumtur” dhe “më të zemëruar” në ditët me lagështi. Ka faktorë të ndryshëm që mund të ndikojnë se si dhe pse moti i zymtë ndikon në humorin tuaj, por shkencëtarët besojnë se mungesa e dritës së diellit është më së shumti fajtore.

Keni luhatje me humorin në ditët me shi? E gjetëm arsyen...

Drita mund të mendohet si një lloj “droge”.Kur ka shumë pak diell, do të filloni ta ndjeni atë – emocionalisht dhe fizikisht.

Kjo për shkak se trupi juaj mbështetet në rrezet e diellit për të mbajtur nën kontroll gjendjen tuaj të brendshme; ai rregullon ciklin tuaj gjumë-zgjim. Një dozë e dritës në mëngjes ju ndihmon të ndiheni vigjilent, kështu që kur bie shi për ditë të tëra, mund të filloni të ndiheni të përgjumur.

Kjo mund të prishë modelet tuaja normale të gjumit dhe prishja e cilësisë së gjumit tuaj mund të prishë disponimin tuaj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH