Sociale

KALENDARI HISTORIK/ Nga bombardimi i Parisit nëpërmjet balonave me ajër Zeppelin te vdekja e Hasan Dostit

Shkruar nga Liberale

KALENDARI HISTORIK/ Nga bombardimi i Parisit nëpërmjet balonave me

1916 – Gjatë Luftës së Parë Botërore, kryeqyteti francez, Parisi, bombardohet nga ballonët me ajër Zeppelin të gjermanëve. Zeppelinët u përdorën gjerësisht gjatë këtij konflikti sidomos nga ushtria gjermane (e cila edhe i prodhoi) ndaj francezëve dhe britanikëve. Me mijëra ushtarë dhe civilë do të humbnin jetën nga këto bombardime. Pas luftës, Zeppelinët do të përdoreshin për transportin civil ajror.

1941 – Alexandros Koryzis bëhet Kryeministër i Greqisë pas vdekjes së papritur të paraardhësit të tij, diktatorit Ioannis Metaxas. Edhe pse ishte kryesisht i pafuqishëm, pasi qeveria kontrollohej nga Mbreti George II, Koryzis ende mbante barrën e pushtimit gjerman që filloi më 6 prill. Më pak se dy javë më vonë, më 18 prill, kur gjermanët marshuan drejt Athinës dhe qyteti u vendos nën ligjin ushtarak, ai bëri vetëvrasje.

1959 – Melodifestivalen e parë mbahet në Cirkus, të Stokholmit,  në Suedi. Melodifestivalen është një konkurs vjetor i këngëve i organizuar nga transmetuesit publik suedez Sveriges Television (SVT) dhe Sveriges Radio (SR). Ai përcakton përfaqësuesin e vendit për konkursin e këngëve në Eurovizion, dhe është inskenuar pothuajse çdo vit që nga viti 1959. Ky është festivali më i madh në këtë vend.

1966 – Lind në Rio de Janerio, Romario. Roamrio, është një politikan brazilian që më parë arriti famën në mbarë botën si një profesionist. Një sulmues i rrallë, i njohur për përfundimin e tij klinik, ai vlerësohet si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Romario luajti për Brazilin në suksesin e tyre në Kupën e Botës FIFA në 1994, duke marrë Topin e Artë FIFA si lojtar i turnout.

1969 – Vdes në Washington, në moshën 75 vjeçare, Allen Dulles. Dulles, ishte një diplomat dhe avokat amerikan që u bë drejtori i parë civil i Central Intelligence Agency (CIA), dhe drejtori me shërbimin më të gjatë deri më tani. Si kreu i CIA, gjatë Luftës së Ftohtë, ai mbikëqyri grushtin e shtetin në Iran, Guatemala, avionët Lockheed U-2, Projektin MKULTRA dhe Pushtimin i Gjirit të Derrave.

1991 – Ndërron jetë Hasan Dosti  jurist dhe politikan shqiptarMinistër Drejtësie në qeverinë e Mustafa Krujës, drejtues i lartë i Ballit Kombëtar. Pas Luftës së Dytë Botërore do ndihmonte aleatët në operacionet e tyre kundër regjimit komunist të Tiranës. Në vitin 1936, ai vihet në pah si pjesëtar shumë aktiv i një delegacioni të djemurisë patriotike të qytetit të Gjirokastrës, që shkon në Shkodër për të marrë eshtrat e Çerçiz Topullit e Muço Qullit. Nga fundi i 1937-ës nisë punë si anëtar i gjykatës së kastacionit në Korçë, nën Thoma Orollogajin, atbotë ministër drejtësie. Pa mbushur vitin emërohet anëtar i Gjykatës së Diktimit, degës penale. Në prill të 1949 shkon në ShBA, ku zgjidhet kryetar i Komitetit “Shqipëria e Lirë”. Dosti ishte i mendimit se me anë të ndihmës së Jugosllavisë mund të arrihej një ndërhyrje për të rrëzuar Enver Hoxhën. Duke shfrytëzuar komitetin “Lidhja e Dytë e Prizrenit” dhe elementin shqiptar në Kosovë. I mendimit se së paku një qeveri titoiste do shkëpuste Shqipërinë nga orbita e Moskës. Por SHBA-të dhe Mbretëria e Bashkuar nuk ndanin të njëjtin këndvështrim.[7] Qëndron në kontakt të vazhdueshëm me personalitete të politikës dhe diplomacisë amerikane e asaj europiane. Pas dështimit të misioneve të projektit OBOPUS/BGFIEND dhe atij VALUABLE, akuzon Kim Filbin për dështimin e misioneve sepse nga ai rridhte informacioni rreth këtyre misioneve.

1996 – Presidenti Jacques Chirac njofton përfundimin e testimit të armëve bërthamore na Franca. Zyrtarisht Parisi ka kryer 210 teste bërthamore, gjatë zhvillimit të programit të tij të armëve të shkatërrimit në masë. Ndër to 50 teste kanë qenë atmosferike, dhe 160 të nëndheshme. Duke shtuar këtu edhe testet e kryera në Saharanë algjeriane dhe atollin e Paqësorit.

2001 – Mijëra studentë protestues në Indonezi sulmojnë parlamentin dhe kërkojnë që Presidenti Abdurrahman Wahid të japë dorëheqjen për shkak të përfshirjes së pretenduar në skandale të korrupsionit. Wahid ishte një udhëheqës fetar dhe politik mysliman indonezian që shërbeu si presidenti i katërt i Indonezisë nga 1999 deri në 2001. Pas protestave ai kërkoi azil politik në SHBA.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH