Sociale

Ju pëlqen të rrini zgjuar natën dhe të flini ditën? Ja si ndikon kjo në trupin dhe shëndetin tuaj

Shkruar nga Liberale

Ju pëlqen të rrini zgjuar natën dhe të flini ditën? Ja

Shumë persona punojnë gjatë natës dhe humbasin plotësisht gjumin e natës duke hyrë “në borxh” me gjumin, i cili ndikon në trup në një mori mënyrash, duke përfshirë efekte negative në sistemin tuaj imunitar, pamjen dhe funksionin e trurit.

Sytë e fryrë dhe rrathët e zinj, dëshirat dhe uria që mund të kontribuojnë në mbipeshë, përqendrimi i dobët në detyrat në punë ose shtëpi, infeksionet e shpeshta për shkak të imunitetit të dobët janë disa nga mënyrat në të cilat trupi ynë ndikohet për shkak të mungesës së gjumit të duhur.

Mungesa e gjumit gjithashtu shkakton nervozizëm dhe lodhje dhe ndërhyn me kujtesën dhe fokusin duke rezultuar në dëmtim të kohës së reagimit, gjykimit dhe shikimit. Sa më shumë të jetë borxhi i gjumit, aq më të mëdha janë efektet e pafavorshme shëndetësore si shtimi në peshë, sëmundjet e zemrës, diabeti dhe madje edhe goditjet në tru.

Të fjeturit ditën dhe të punuarit natën nuk është mirë!

Pikat kryesore për t’u mbajtur mend:

Gjumi gjatë ditës
* Zgjidhni kohën e duhur – Dremitja në kohën e gabuar të ditës mund të prishë orarin tuaj të rregullt të gjumit. Gjumi më i mirë gjatë ditës është pas drekës kur nivelet e energjisë së trupit fillojnë të bien ndjeshëm.
* Mbajeni atë të shkurtër – Sigurohuni që të bëni vetëm një sy gjumë të shkurtër prej 20 deri në 30 minuta gjatë ditës. Gjumi që zgjat deri në një orë ose më shumë mund t’ju krijojë një çrregullim për gjumin gjatë natës.
* Zgjidhni vendin e duhur – Planifikoni mirë gjumin tuaj duke zgjedhur një dhomë të rehatshme, me ndriçim të zbehtë dhe me zhurmë minimale.
Gjumi i natës
* Kufizoni marrjen e kafeinës – Konsumimi i tepërt i kafeinës pas mesditës mund t’ju lërë vigjilentë gjatë natës dhe të pengojë gjumin e shëndoshë gjatë natës.
* Jini aktiv – Ushtroni aktivitete rregullisht, në mënyrë që të jeni të lodhur kur shkoni në shtrat
* Zvogëloni stimulimin – lejoni trurin tuaj të fiket duke fikur celularët dhe kompjuterët shumë përpara (të paktën një orë para) gjumit. Nëse duhet të përdorni telefona, ndizni dritën e prapme ose dritën e natës në mënyrë që të jetë e lehtë për sytë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH