Sociale

Ja si të kuptoni menjëherë nëse dikush po ju gënjen apo jo

Shkruar nga Liberale

Ja si të kuptoni menjëherë nëse dikush po ju gënjen apo

Nocioni që një person nuk mund t’ju shikojë në sy ndërsa ju gënjen është një mit! Kjo mund të jetë e vërtetë për disa gënjeshtarë të papërvojë, por studimet tregojnë se gënjeshtarët patologjikë mund të përdorin shumë kontakt me sy pasi përpiqen shumë t’ju bindin. Megjithatë, sinjali që mund t’u japë atyre është se bebëzat e tyre zgjerohen kur thonë një gënjeshtër.

3. Mbani gjurmët e kontradiktave.

Një gënjeshtar kompulsiv priret të gënjejë aq shumë sa gënjeshtrat e tyre fillojnë të kundërshtojnë. Krahasoni historitë me miqtë e përbashkët dhe personin që dyshoni se është një gënjeshtar patologjik. Shihni nëse vini re se disa detaje kanë ndryshuar. Gjithashtu, kur pyetet diçka, shumica e gënjeshtarëve do të shmangin të vërtetën duke iu përgjigjur pyetjeve duke përdorur thuajse mohime.

4. Dëgjoni nivelin e tyre vokal.

Ekspertët zbulojnë se lartësia themelore e zërit rritet në kushte stresuese, sepse kordat vokale ngushtohen. Ekspertja e gjuhës së trupit, Carol Kinsey Gorman, thotë gjithashtu: “Nën stres, njerëzit mund të përjetojnë gjithashtu një nevojë të shtuar për të pirë ujë dhe për të lëpirë ose lagur buzët, pasi sistemi nervor autonom shkarkon një sasi të madhe adrenaline, duke shkaktuar tharjen e gojës”.

5. Vëzhgo disa veprime joverbale.

David DeSteno, profesor i psikologjisë në Universitetin Northeastern, zbuloi katër gjeste që tregojnë se dikush mund të gënjejë ose të fshehë të vërtetën.

Ky grup specifik i sinjaleve joverbale është vërtetuar statistikisht se shoqëron pandershmërinë:

Prekja e dorës
Prekja e fytyrës
Kryqëzimi i krahëve
Duke u përkulur larg
Të dëgjosh një gënjeshtër të bardhë këtu ose atje është një gjë, por të gënjesh rregullisht është jashtëzakonisht frustruese dhe lënduese. Është edhe më keq kur nuk e keni idenë se jeni duke gënjyer. Kjo është arsyeja pse të dini se si të dalloni nëse dikush gënjen është thelbësore, veçanërisht nëse mendoni se personi mund të jetë një gënjeshtar patologjik.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH