Sociale

Ja cila është arsyeja që shumica e romancave zgjasin vetëm tre muaj!

Shkruar nga Liberale

Ja cila është arsyeja që shumica e romancave zgjasin vetëm

Nëse e keni gjetur veten në fund të dështuar tek më shumë se një lidhje premtuese pas 90 ditësh romance të stuhishme, nuk jeni vetëm dhe ekspertët thonë se ka një shpjegim krejtësisht të mirë se përse gjërat priren të dështojnë kaq shpejtë. I ashtuquajturi mallkim i “rregullit të tre muajve” është përhapur prej kohësh si edhe është bërë një qendër debati në në rrjetet sociale, ku postimet që trajtojnë këtë temë janë bërë jashtëzakonisht virale.

Sipas profesionistëve, ka shumë sens të përbashkët pas fenomenit, i njohur gjithashtu si “faza e muajit të mjaltit”.

“Tre muaj është një afat kohor i shkëlqyeshëm për t’ju lejuar të shihni një skicë të përafërt se kush është personi,” shpjegoi për Bustle Angelika Koch, një eksperte e certifikuar e marrëdhënieve dhe ndarjes.

Të ndihmon të shohësh nëse është dikush që luan lojëra, ka ‘red flags’ ose dëshiron vërtet një marrëdhënie.

Për shumë çifte, ata do të kenë parë mjaftueshëm për të ditur se ku po shkojnë gjërat dhe për disa, ky moment do të jetë fundi.

“Fillimi i marrëdhënieve është shpesh argëtues dhe emocionues,” tha për The Knot Vienna Pharaon, një terapiste martese dhe familjare dhe autore e “The Origins of You”.

Por është vetëm çështje kohe para se të zbulohen qëllimet dhe veçoritë e vërteta të njerëzve. Tre muaj janë më shumë se thjesht një pikë referimi për marrëdhëniet dhe sipas hulumtimeve, ndodh gjithashtu të jetë rreth sasisë mesatare të kohës që u duhet burrave dhe grave që të bien në dashuri.

Mesatarisht, burrat e konsideronin rrëfimin e dashurisë 69 ditë në një lidhje, ndërsa gratë nuk e menduan këtë deri në 77 ditë, zbuloi një studim i publikuar në SAGE Journal of Social and Personal Relationships.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH