Sociale

“History Daily”: Eksploroni historinë antike dhe aventurat në natyrë të Shqipërisë

Shkruar nga Liberale

“History Daily”: Eksploroni historinë antike dhe aventurat

Shqipëria, e vendosur midis Greqisë dhe Malit të Zi përgjatë bregut të Adriatikut, është shfaqur si një destinacion popullor për shkak të përballueshmërisë së saj, duke tërhequr një numër në rritje të turistëve italianë në vitin 2023, shkruan Sophia Maddox në një artikull të botuar në revistën “History Daily”.

Hapja e ardhshme e një aeroporti të ri në Vlorë në vitin 2024 do të rrisë aksesin në vijën e tij bregdetare mahnitëse.

Megjithatë, Shqipëria nuk ofron vetëm plazhe.

Me një trashëgimi të pasur kulturore që ndërthur ndikimet e krishtera dhe myslimane, qytetet si Berati dhe Gjirokastra krenohen me qendrat historike magjepsëse, ndërsa peizazhet malore të Thethit ofrojnë aventura piktoreske.

Për më tepër, Shqipëria shpalli zyrtarisht më 15 mars të vitit 2023 Parkun e parë Kombëtar të një lumi të egër në Evropë, lumi i Vjosës, duke shfaqur bukurinë e saj të pacenuar natyrore.

Qoftë duke eksploruar historinë e lashtë apo duke shijuar aventurat në natyrë, Shqipëria premton një udhëtim të paharrueshëm duke ndërthurur autenticitetin me mrekullitë natyrore.

“History Daily” e ka renditur Shqipërinë mes 15 destinacioneve kryesore për pushime në vitin 2024.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH